دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
گفت‌وگوی شفقنا با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی؛
علل تفاوت واکنش مسلمانان به کاریکاتورهای موهن با واکنش پیروان سایر ادیان
طی حکمی از سوی نماینده ولی فقیه در استان گلستان؛
رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور منصوب شد
در گفتگو با دکتر خان‌صنمی عضو بنیاد ملی نخبگان مطرح شد:
دانشگاه ادیان و مذاهب از سرآمدان بنیاد نخبگان
مدیر انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد:
عرضه آثار صاحب‌قلمان دانشگاه ادیان و مذاهب در کتابسرا
با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب و دانشگاه پادربورن آلمان؛
مدرسه زمستانه ادیان برگزار می‌شود

صدیقه طاهره به ما آموختند که از خدا، خودِ خدا را بخواهیم

 
تاریخ انتشار: 1399/10/24    

صدیقه طاهره به ما آموختند که از خدا، خودِ خدا را بخواهیم

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امیر جوان‌آراسته به مناسبت ایام فاطمیه(س) به ارائه سخنرانی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امیر جوان‌آراسته در مراسمی که روز چهارشنبه 24 دی‌ماه 1399 به مناسبت ایام فاطمیه(س) برگزار شد، با اشاره به کلامی از امیر مؤمنان در نهج‌البلاغه گفت: انسان‌ها به اندازه همت‌شان و به اندازه آرزوها و خواسته‌هایشان بزرگ هستند. هرچه انسان بزرگ‌تر باشد، خواسته‌های بزرگ‌تری دارد.

وی افزود: حضرت علی علیه السلام در نهج‌البلاغه می‌فرماید که انسان کورباطن و کسانی که چشم دل‌شان نابیناست، همه آرزوهای‌شان در محدوده دنیا خلاصه می‌شود. همت‌ آنان همین دنیاست و بخش عمده‌ای از انسان‌ها متأسفانه همین گونه‌اند. این‌ها دیگر بعد از مرگ چیزی نمی‌بینند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین گفت: دسته دوم کسانی هستند که نگاه‌شان از دنیا قطع می‌شود و می‌دانند اصلاً زندگی، بعد از این دنیاست. بنده تعبیری دارم که مرگ، اتفاقی است که در اول زندگی انسان اتفاق می‌افتد و تازه با مرگ، زندگی انسان شروع می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حضرت می‌فرمایند بصیر از دنیا می‌بیند و اعما، دنیا را می‌بیند. وقتی انسان، آخرت را برای خود برگزیند، طبیعتاً حساب و کتاب‌ها عوض می‌شود و خیلی چیزها برای انسان هموار می‌شود. این سختی‌ها را تاب می‌آورد تا در زندگی جاوید، وضعیت بهتری داشته باشد.

جوان‌آراسته گفت: اما گروهی دیگری هستند که از این هم رد می‌شوند و تعدادشان کم است؛ مثل انبیا و اولیا و عرفای واقعی. کسانی که آن دنیا هم خیلی برای‌شان مهم نیست که چه چیزی به دست می‌آورند. در روایت هست که پیامبر(ص) به حضرت فاطمه(س) فرمودند که جبرئیل از جانب خداوند پیام آورده و به شما سلام رسانده و گفته که از خداوند چه حاجتی دارد تا خداوند برآورده کند؟ حضرت فرمودند که لذت خدمت به خداوند، مرا از این که چیزی از او بخواهم، بازداشته است. حاجت من این است که آن وجه کریم را ببینم.

وی گفت: بعضی حاجت ندارند و بعضی توجه ندارند که حاجت دارند. این‌که ما از آن به عنوان استغنا یاد می‌کنیم، به معنی حاجت نداشتن نیست بلکه به معنی این است که در اوج نیاز، استغنا داشته باشد. در این حالف اصلاً شخص متوجه نیازش نمی‌شود؛ مثل عاشقی که سر سفره می‌نشیند و سفره، او را از صاحب سفره بازنمی‌دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در پایان سخنان خود گفت: حضرت صدیقه طاهره به ما یاد دادند که همت‌ها را بلند کنید و فقط خودِ خدا را بخواهید. روایت داریم که قیمت بدن‌های شما، بهشت است و آن را به کم‌تر از بهشت ندهید. عرفا می‌گویند بهشت، قیمت بدن شماست و قیمت روح شما بالاتر از این است. باید خدا را خواست و بالاترین نعمت بهشتیان، احساس رضایت است. یعنی احساس می‌کنند که خدا از آنان راضی است و این چیزی است که فاطمه زهرا سلام الله علیها به ما آموختند.


برچسب ها : امیر جوان آراسته, دانشگاه ادیان و مذاهب, ایام فاطمیه, نهج البلاغه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز