دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

النسویه التأویلیه فی العالم العربی (عرض و تحلیل)

 
تاریخ انتشار: 1399/07/29    

النسویه التأویلیه فی العالم العربی (عرض و تحلیل)

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو فاطمه عبدالکریم شنون العکیلی با عنوان «النسویه التأویلیه فی العالم العربی (عرض و تحلیل)»، روز سه‌شنبه 29 مهرماه 1399 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو فاطمه عبدالکریم شنون العکیلی با عنوان «النسویه التأویلیه فی العالم العربی (عرض و تحلیل)»، دکتر شکوه السادات حسینی و دکتر علی الشیخ به عنوان استادان راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری به عنوان استاد مشاور و دکتر حیدر حب‌الله، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مجید دهقان، دکتر مجید مرادی رودپشتی و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد غفوری‌نژاد به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

امروز جامعه عربی و اسلامی در مرحله جدیدی زندگی می کنند که در آن دیدگاه مدرن پیرامون بسیاری از مفاهیم و آموزه‌های ارائه شده توسط ادیان، به‌ویژه دین مبین اسلام متبلور می‌شود. ازجمله آن آموزه‌ها می‌توان به مسائل مربوط به زنان، حقوق و جایگاه آن‌ها در جامعه در خوانش جدید متون دینی و میراث اسلامی اشاره کرد.

این جنبش در جهان عرب اصطلاح فمینیسم (النسویة) نامیده شده است، و بسیاری از کج‌فهمی‌های مربوط به نظریه فمینیسم و آموزه‌های اسلام را در بر داشت. همان‌گونه که فمینیسم اسلامی به دنبال ارائه ایده برابری به عنوان بخشی از مفهوم قرآنی برابری بین انسان‌ها می‌باشد، نیز دعوت می‌کند برای استفاده از مفهوم عدالتی است که مورد تأیید آموزه‌های اسلام است.

در این رساله سعی شده است تا علاوه بر ارائه دیدگاه تحلیلی انتقادی در مورد این گفتمان جدید که جهان معاصر اسلامی با آن روبه‌رو است، تصویری از بحث و گفت‌وگو پیرامون جایگاه فمینیسم اسلامی در گفتمان اسلامی، و نیز گرایش‌های متفاوت آن، به‌ویژه فمینیسم تأویل‌گرا، و نیز بررسی مهم‌ترین مبانی معرفتی و روش‌های فمینیسم تأویل‌گرا و در آخر علاوه بر معرفی چهره‌های برجسته، مهم‌ترین نظرات آنان را مورد نقد و ارزیابی قرار دهیم.

و پس از اتمام این رساله نتیجه گرفتیم که این قرائت جدید (فمینیسم تأویلگرا) از حقوق زنان بخشی از چارچوب عمومی اسلامی است و باور به تقلید کورکورانه از فرهنگ غربی ندارد و دارای مبانی و پایههای معرفتی است كه از آموزههای قرآن استنباط شده است. بنابراین ممکن است بسیاری از باورهای مطرح شده توسط برخی از پیشگامان فمینیسم تأویلگرا بهدرستی تبیین نگردیده باشد. زیرا صرفاً این باورها، دیدگاه شخصی نویسنده میباشد که گاه با دیدگاه فقها و محققان و مفسران در تناقض باشد. حال آنکه برخی دیدگاههای فمینیسم تأویلگرایان برای دستیابی به نتیجه قطعی نیاز به تأمل بیشتر و عمیقتری دارد.


برچسب ها : رساله, دکتری, النسویه التأویلیه, العالم العربی, فاطمه عبدالکریم شنون العکیلی, شکوه السادات حسینی, دانشگاه ادیان و مذاهب, مجید دهقان, حیدر حب الله, حمیدرضا شریعتمداری, علی الشیخ, محمد غفوری نژاد, مجید مرادی رودپشتی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز