دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
اعتراض استادان دانشگاه ادیان و مذاهب به اقدام رئیس‌جمهور فرانسه؛
توهین به مقدسات را نمی‌توان در چهارچوب آزادی بیان قرار داد
به همت مرکز اسلامی فرانسه؛
با سخنرانی رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب؛
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن اسلامی:
فرهنگ گفت‌وگو، مماشات و مدارا را از پیامبر(ص) نیاموختیم
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان معاون پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب:
حمایت از رساله‌های برتر، از اهداف معاونت پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب است
رئیس دانشکده ادیان خبر داد؛
منتظر شنیدن سخن دانشجویان هستیم
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی)
معرفت خود را نسبت به پیغمبر گرامى اسلام، زیاد کنیم
به قلم دکتر اعظم خوش‌صورت موفق رئیس دانشکده زن و خانواده؛
بررسی و نقد مراسم نهم ربیع در منابع شیعی

موضوع‌شناسی و احکام گفتار و کردار لغو در فقه مذاهب

 
تاریخ انتشار: 1399/07/24    

موضوع‌شناسی و احکام گفتار و کردار لغو در فقه مذاهب

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو ام‌البنین بابامحمدی با عنوان «موضوع‌شناسی و احکام گفتار و کردار لغو در فقه مذاهب»، روز پنجشنبه 24 مهرماه 1399 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو ام‌البنین بابامحمدی با عنوان «موضوع‌شناسی و احکام گفتار و کردار لغو در فقه مذاهب»، دکتر سید جعفر صادقی فدکی به عنوان استاد راهنما، دکتر لیلا ثمنی به عنوان استاد مشاور و دکتر محمدرسول آهنگران، دکتر ابراهیم قاسمی و دکتر محمد اسعدی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

يكي از زمينه‌هاي برقراري ارتباط ميان انسان‌ها، ارتباط از طريق گفتار و كردار است. اقوال و افعال مي‌توانند پسنديده و يا ناپسند و آميخته به گناه يا لغو باشند. از جمله گفتارها و رفتارهاي صادر شده از انسان‌ها، گفتارها و كردارهاي لغو و بيهوده است كه بخش زيادي از زندگي افراد و ارتباطات آنان با ديگران را تشكيل مي‌دهد. گفتار و كردارهاي لغو به اعمال و رفتارهايي گفته مي‌شود كه بيهوده و بي‌فايده بوده و منجر به غفلت از ياد و ذكر خدا، از بين رفتن سرمايه عمر در دنيا، حسرت و افسوس در آخرت و محروميت از توشه معنوي برتر مي‌گردد و درنهايت، هيچ پاداش و نفعي براي انسان در دنيا و آخرت به همراه ندارد. اعمال يادشده گستره بسيار وسيعي دارند و بسياري از اعمال انسان در حوزه فردي و اجتماعي را تشكيل مي‌دهند، ليكن در تعيين گستره لغو و مصاديق آن، ميان مفسران و فقيهان شيعه و اهل‌سنت اختلاف است. گروهي از مفسران و فقيهان فريقين گستره لغو را تنها اعمال مباح بي‌فايده‌اي دانسته‌اند كه تنها سبب تضييع وقت و بهره اندك او از زندگي دنيوي و اخروي مي‌شود. عده‌اي ديگر مصداق اين اعمال را گناهان و اعمال حرام دانسته‌اند، ولي برخي دايره چنين اعمالي را وسيع‌تر از دو حوزه يادشده دانسته و برآنند كه لغو، همه اعمال بي‌فايده و باطل، اعم از مباح يا مكروه و حرام را شامل مي‌شود. از اين رو حكم شرعي اين‌گونه اعمال با توجه به مصداق لغو كراهت يا حرمت خواهد بود. ديدگاه صحيح كه با مجموع آيات قرآن و روايات، سازگاري بيشتري دارد، ديدگاه اخير است. اين پژوهش نمونه مشابهي ندارد و در هيچ كتاب يا رساله‌اي اين موضوع به طور مستقل و از نگاه مذاهب فقهي مورد بررسي و تحليل قرار نگرفته است. روش انجام كار به صورت تحليلي توصيفي و كتابخانه‌اي است.


برچسب ها : ام البنین بابامحمدی, مذاهب, موضوع شناسی, رساله دکتری, دانشگاه ادیان و مذاهب, سید جعفر صادقی فدکی, لیلا ثمنی, محمدرسول آهنگران, محمد اسعدی, ابراهیم قاسمی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز