دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
اعتراض استادان دانشگاه ادیان و مذاهب به اقدام رئیس‌جمهور فرانسه؛
توهین به مقدسات را نمی‌توان در چهارچوب آزادی بیان قرار داد
به همت مرکز اسلامی فرانسه؛
با سخنرانی رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب؛
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن اسلامی:
فرهنگ گفت‌وگو، مماشات و مدارا را از پیامبر(ص) نیاموختیم
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان معاون پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب:
حمایت از رساله‌های برتر، از اهداف معاونت پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب است
رئیس دانشکده ادیان خبر داد؛
منتظر شنیدن سخن دانشجویان هستیم
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی)
معرفت خود را نسبت به پیغمبر گرامى اسلام، زیاد کنیم
به قلم دکتر اعظم خوش‌صورت موفق رئیس دانشکده زن و خانواده؛
بررسی و نقد مراسم نهم ربیع در منابع شیعی

تحلیل و نقد دیدگاه اُتو از امر قدسی از منظر حکمت متعالیه

 
تاریخ انتشار: 1399/07/19    

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو مهدی قربان‌زاده با عنوان «تحلیل و نقد دیدگاه اُتو از امر قدسی از منظر حکمت متعالیه» روز شنبه 19 مهرماه 1399 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو مهدی قربان‌زاده با عنوان «تحلیل و نقد دیدگاه اُتو از امر قدسی از منظر حکمت متعالیه»، دکتر علی شیروانی و دکتر مهدی لکزایی به عنوان استادان راهنما، دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استاد مشاور و حجج اسلام دکتر رضا الهی‌منش، دکتر محمدرضا رجبی و دکتر رحیم دهقان به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

رودلف اتو در کتاب مفهوم امر قدسی به تحلیل امر قدسی پرداخته است. از نظر او امر قدسی دارای عناصر عقلی و غیرعقلی است و ادیان تا به حال از منظر عقلی و اخلاقی بدان نگریسته‎اند و از منظر غیرعقلی(شهودی) به بررسی امر قدسی پرداخته و آن را تحلیل کرده است. اتو اصطلاح  The Holy  را وافی به مقصود نمی‎دانست، از واژه تازه‎ای بدین منظور بهره برد و آن را امر مینوی نامید. به نظر اتو، امر مینوی دارای مؤلفه‎های ذیل است: احساس مخلوقانه، رازبودگی، مهابت و جذبه. خود مهابت نیز عناصر ذیل را دارد: ترس، شوق، استیلا و مؤلفه رازبودگی نیز امر مطلقا دیگری را در خود دارد. اتو از شخصیت‎ها و جریان مختلف فکری مثل عقل‌گرایی کانت، جنبش رمانتیک، شلایرماخر، آلبرشت و... تأثیر پذیرفت. از منظر تفکر صدرایی، مراتب مختلفی از شناخت امر قدسی در میان اهل مکاشفه، حکیمان، اهل ایمان و اهل تسلیم وجود دارد. حکمت متعالیه در عین این که تحلیل‎های عقلی مختلفی از امر قدسی دارد، از تحلیل‎های غیرعقلی(ادراک شهودی) نیز بهره برده است. از دیگر زمینه‎هایی که حکمت صدرایی به تحلیل امر قدسی پرداخته است عبارتند از عشق عرفا و مهابت امر قدسی. پیروان فلسفه صدرایی نیز در برخی از مباحث با اتو هم‎رأی هستند. صدرائیان  در شناخت امر قدسی از هر دو روی‌کرد عقلی و شهودی استفاده می‎کنند. پیروان ملاصدرا حتی معتقدند که ادراک امر قدسی خود سرّ است و هرچند ادراک او برای همه میسر است، اما مراحلی از ادراک او خود سرّ محسوب می‎شود و این سر نیز خود مراتب مختلفی دارد. عناصری از هر دو تفکر به همدیگر نزدیک هستند. مثلاً تجربه ترس او و تجربه بیان‎ناپذیر بودن این تجربه، نزدیک بودن دو مفهوم ذات غیب‎الغیوب و امر مطلقا دیگری. هر دو تفکر در زمینه تجربه امر قدسی ذات‌گرا بوده، مخالف ساختارگرایی هستند. در عین حال عناصری از هر دو تفکر با یکدیگر متفاوتند؛ مثلاً بخش‎هایی از شهود از منظر تفکر صدرایی فاقد اعتبارند.


برچسب ها : رساله دکتری, امر قدسی, حکمت متعالیه, مهدی قربان زاده, دانشگاه ادیان و مذاهب, علی شیروانی, مهدی علیمردی, رضا الهی منش, محمدرضا رجبی, رحیم دهقان

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز