دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

هويت و ساحت‌هاي وجودي انسان از منظر روايات اهل‌بيت(ع)

 
تاریخ انتشار: 1398/11/21    

هويت و ساحت‌هاي وجودي انسان از منظر روايات اهل‌بيت(ع)

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو حسینعلی یوسف‌زاده با عنوان «هويت و ساحت‌هاي وجودي انسان از منظر روايات اهل‌بيت(ع)» روز دوشنبه 21 بهمن‌ماه 1398 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو حسینعلی یوسف‌زاده با عنوان «هويت و ساحت‌هاي وجودي انسان از منظر روايات اهل‌بيت(ع)»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محمدکاظم طباطبایی به عنوان استاد مشاور و حجج اسلام دکتر محمدحسن نادم، دکتر حمیدرضا شریعتمداری و دکتر عبدالهادی مسعودی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

نوشته حاضر، پژوهشی اجتهادی در روایات اهل‌بیت(ع) است که به «هویت و ساحت‌های وجودی انسان» می‌پردازد و تمرکز اصلی بحث در آن، بر استخراج چهارچوب اصلی و طرحواره انسان‌شناسی از روایات است.

وحدت و یا تعدد سرشت انسان از مباحث مهم انسان‌شناسی است که بر مبنای آیات و روایات و نیز جمع‌بندی دیدگاه‌های مطرح در این باره، انسان‌ها دارای طبیعت واحد و سرشتی مشترک دانسته شده و سخن کسانی که اعتقادی به وحدت سرشت انسان‌ها ندارند، با توجه به خطابات عام قرآن و روایات اهل‌بیت(ع) و نیز بیانات خودشان درباره انسان نقد شده است.

سخن از تک‌ساحتی و یا چندساحتی بودن انسان از مباحث اساسی این پژوهش است و با تکیه بر روایات اهل‌بیت(ع) و معاضدت آیات قرآن، ترکیب انسان از دو ساحت نفس (روح) و بدن اثبات و ضمن بیان ویژگی‌های هریک از این دو ساحت اصالت، از آن روح دانسته‌ شده است. تجرد یا جسمانیت روح و نفس نیز در این فصل مهم جلوه کرده و گفته شده است که از آیات و روایات نمی‌توان تجرد نفس و نه جسمانیت آن را اثبات کرد.

ابعاد و ساحت‌های نفس نیز با توجه به اصالت آن، از مباحث مهم این پژوهش است و در آن سه ساحت عقلانی، عاطفی و ارادی برای نفس اثبات شده و انسان موجودى آميخته از عقل و عاطفه (عشق و انديشه) معرفی شده که هریک از دو ساحت بر دیگری اثرگذار و در عین حال هر دو بُعد، نقشی اساسى در به حركت درآوردن انسان (اراده) داشته و در تعالى‌بخشي انسان نقش ایفا می‌کنند.


برچسب ها : حسینعلی یوسف زاده, رساله, دکتری, اهل بیت(ع), دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز