دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
 
تاریخ انتشار: 1398/10/30    

خون و پیام

حسن طاهری دانشآموخته صاحبقلم دانشگاه ادیان و مذاهب دست به قلم برده و در یادداشتی با عنوان «خون و پیام» نگاهی انتقادی کرده است به عملکرد هنری و رسانهای اصحاب رسانه و مسئولان مرتبط در قبال شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و عملکرد آنان را با اقدامات هنری ابتکاری پس از پیروزی انقلاب اسلامی مقایسه کرده است.

خون و پیام

«هر انقلابي دو چهره دارد: خون و پيام. و هركسي اگر مسئوليت پذيرفتن حق را انتخاب كرده است و هركسي كه مي‌داند مسئوليت شيعه بودن، يعني چه، مسئوليت آزاده‌انسان بودن، يعني چه؛ بايد بداند كه در نبرد هميشه تاريخ و هميشه زمان و همه‌جاي زمين ـ كه همه صحنه‌ها كربلاست، و همه ماه‌ها محرم و همه روزها عاشورا ـ بايد انتخاب كنند: يا خون را، يا پيام را، يا حسين بودن يا زينب بودن را، يا آن‌چنان مردن را، يا اين‌چنين ماندن را».

این جملات زنده و بیدارگر و حرکت‌آفرین معلم فریادگر، علی شریعتی است. سخنانی که هم‌چنان پس از نیم‌قرن از بیان آن، در گوش‌های بسته خفتگان جامعه طنین‌انداز بیداری و یادآوری رسالت‌هاست.

در چند روز گذشته، جلسه‌ای خودمانی در میان برخی دغدغه‌مندان فرهنگی هنری برپا بود. موضوع بحث، کم‌کاری رسانه‌ها و مراکز فرهنگی هنری رسمی، در دو هفته پرتب‌وتاب و سرشار از حوادث اخیر و شهادت بزرگ مجاهد و سرباز اسلام و اسوه مبارزه توحیدی عالم، یعنی حاج قاسم سلیمانی بود. شاید سخنان انتقادی و تند من برای بی‌عرضگی و خمودگی و پلیسیدگی مراکز یقه‌سفید هنری و مؤسسات ریش‌رنگی موجود، در آغاز برای خیلی از مجیزگویان و تملق‌پیشگان و حقوق‌بگیران خوش نیامد، اما با بیان چند نمونه، تقریباً همه قانع شده و موضع تند و تلخم را پذیرفتند.

شاهد مثال سخنم این بود که از ورود امام در ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، چندین سرود ماندگار هنری فاخر و کاملاً حرفه‌ای ساخته شد؛ آن هم به صورت زیرزمینی و کاملاً خودجوش و بدون هیچ حمایت دولتی و البته بدون مراسم‌های آفتابه لگن هفت دستی رونمایی و حواشی بودجه‌خور آن.

بهمن خونین جاویدان، خمینی ای امام، برخیزید ای شهیدان، ایران ایران ایران رگبار مسلسل‌ها، بوی گل سوسن و یاسمن آید، هوا دلپذیر شد گل از خاک بردمید، الله الله تو پناهی بر ضعیفان یا الله، مسلمانان به پا خیزید، بانگ آزادی، لاله در خون خفته؛ از سوی گروه‌های مسلمان و آلبوم شراره‌های آفتاب، آلبوم بهمن، بهاران خجسته باد، آفتابکاران جنگل، پرنیان شفق از سوی گروه‌های چپ مبارز، تنها گوشه‌ای است از فهرست بلندبالای تولیدات هنری ۴۰ سال پیش که در توفان و هیجان نخستین لحظه‌های پیروزی انقلاب، بدون هیچ حمایت مادی و معنوی رسمی و کاملاً خودجوش، آفریده و خلق شدند.

سرودهایی با موسیقی فاخر، خوانندگان حرفه‌ای، اجرای دقیق، هارمونی و سرشار از حماسه و شور. نواهایی ماندگار که هنوز که هنوز است، پس از ۴۰ سال دلنشین و شیرین، بر جان تک‌تک نسل‌های غائب از آن حادثه نشسته و عطر و شمیم آن روزها را بر دل آدمی می‌افشاند.

اکنون این سرودها را با دید و منظر موسیقیایی و خاطره‌ساز، با کلیپ‌ها و مداحی‌های منتشر شده در ۲۰ روز گذشته، مقایسه کنید تا تفاوت فاحش و قیاس‌ناپذیری آشکار و فاصله قابل توجه، کیفیت آثار و محتوای تولیدیِ این دو مقطع حساس و تکانه باعظمت اجتماعی را درک کرده و دریابید.

کلیپ‌هایی سفارشی و سطحی و بدون سناریوی هدفمند و عجولانه و بعضاً جهت‌دار که بیشتر مونتاژ تصاویر و افکت صدا و نور است تا سرود و ترانه تأثیرگذار.

هرچند در این میان بودند اندک تولیدات خودجوش و خالصانه‌ای هم که بر جان و دل مخاطبان می‌نشست، اما عاری از همان استانداردها و معیارهای چندمنظوره یک اثر فاخر هنری.

به‌راستی چرا با چندین و چند مجموعه رسمی و غیررسمی و میلیاردها ریال بودجه فرهنگی و هنری، و بدون هیچ محدودیت و مانعی، در این دو هفته هنوز یک سرود زیبا برای حاج قاسم و جنایت بزرگ و کشتار بی‌شرمانه آمریکا ساخته نشده است؟

در حالی که پس از چنین رویداد باعظمتی، و آشکار شدن مجدد دست الهی در پشتیبانی این انقلاب و روسیاهی شیطان بزرگ، باید ده‌ها سرود کاملاً هنری و ترانه منطبق با ادبیات روز جهانی و حداقل به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی، اردو و انگلیسی تولید و پخش می‌شد.

تنها به یک نمونه کوچک ضعف رسانه‌ای توجه کنید.

«اگر ويدئوى سخنرانی سید حسن نصرالله در مراسم یادبود شهید سردار سلیمانی را با زيرنويس فارسى پيدا كرديد، مى‌توانيد لينكش را برایم بفرستيد بى‌زحمت؟ هرچه سرچ مى‌كنم، فقط يک ترجمه هم‌زمان و خيلى ضعيف است. خيلى بد و شرم‌آور است که برای چنین حوادث مهمی اصلاً کار نمی‌شود».

این‌ها جملات یک جوان دانشجوی رشته موسیقی، دو روز بعد از سخنرانی سید حسن نصرالله، در مراسم پاسداشت شهادت حاج قاسم سلیمانی است که در قالب یک پیام فرستاده شده است.

این جمله دانشجوی جوان علاقه‌مند را بگذارید کنار حجم بالای تولید آثار هنری موسیقی و نقاشی و نمایش و داستان و رمان و کارت پستال و پوستر و طرح گرافیکی و کاریکلماتور و شعر و سرود مارکسیست‌های جهان، در ۶۰ سال پیش، در مرگ ارنستو چگوارای سوسیالیست و چریک! آن هم در زمانی که هیچ‌یک از امکانات امروزین وجود نداشت.

و بعد خودتان می‌بینید که متولیان فرهنگی هنری رسانه‌ای موجود، رسماً چقدر در این زمینه و با این همه امکانات و بودجه و ادعا و درجه و غبغب‌های پرباد، در برابر خون یاران و رسالت فریاد پیام آنان، سربلند و سرفراز و سربالا و روسفیدند.

شاید هیچ روزی به اندازه این روزها، و با رسیدن توده‌های باران و اشک و آه و اندوه بر فراز سرزمین‌مان، و در فراغ شهیدانه‌ترین رزم‌جوی تاریخ ایران، ابیات این غزل سوزناک و زیبا را نمی‌شد بر زبان جاری ساخت و مویه‌کنان زمزمه کرد:

امروز برای شهدا وقت نداریم

ای داغ دل لاله تو را وقت نداریم

تقویم گرفتاری ما پر شده از زر

ای داغ دل لاله تو را وقت نداریم

هرچند که خوب است شهیدانه بمیریم

خوب است ولی حیف که ما وقت نداریم...


برچسب ها : خون و پیام, دانشگاه ادیان و مذاهب, حسن طاهری, قاسم سلیمانی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز