دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان:
عید غدیر خم، عید الله الاکبر است
قابل توجه دانشجویان دانشکده زن و خانواده؛
دوره مجازی آمادگی آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده قوه قضائیه
معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
پذیرش دانشجوی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه صورت گرفت؛
انتصاب در معاونت فرهنگی دانشجویی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
رشته تقریب باید در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود
یادداشتی از نویسنده رساله برگزیده جشنواره کتاب سال رضوی؛
«تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع)» با هدف دفاع از اهل‌بیت(ع)

نیاز امروز جامعه تولید کتاب‌های کاربردی است

 
تاریخ انتشار: 1398/10/23    

نیاز امروز جامعه تولید کتاب‌های کاربردی است

عضو گروه ادیان شرق دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این‌که افزایش سطح مطالعه به درک متقابل افراد کمک می‌کند، نیاز امروز جامعه را تولید کتاب‌هایی با روی‌کرد کاربردی توصیف کرد.

علیرضا شجاعی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، عضو گروه ادیان شرق و نویسنده کتاب «آیین بودا» در حاشیه برپایی چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان قم، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نیاز امروز جامعه را تولید کتاب‌هایی با روی‌کرد کاربردی توصیف کرد و گفت: توصیه‌ام این است تا حد زیادی از مطالعات بنیادی فاصله بگیریم و کار را برای قفسه کتاب انجام ندهیم. یعنی مقاله ننویسیم که برود داخل قفسه‌های کتاب بنشیند.

وی اضافه کرد: نهادهای حکومتی و دولتی به راه‌کارهای علمی و کاربردی برای حل مشکلات جامعه نیاز دارند. دانشگاه باید کارهای کاربردی برای آن‌ها انجام دهد. باید کار را اساتید و دانشجو بسپارند که قابل کاربرد باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: ما باید آماده شویم به سمت کار‌های کاربردی قدم برداریم. این گام پیش‌نیازهایی دارد. به‌عنوان مثال جامعه دانشگاهی باید بپذیرد کشور نیازهای علمی و کاربردی دارد. در مرحله بعد وزارت علوم بودجه‌های تحقیقات بنیادی را کم یا قطع کند یا در قبال دادن بودجه کارفرما را پیدا کند.

 عضو گروه ادیان شرق دانشگاه ادیان و مذاهب یادآور شد: در مسائل مختلف کشور کار علمی نشده مثلاً مسئله حجاب یکی از بزرگ‌ترین مسائل کشور ماست و هیچ کاری جز امر به معروف و نهی از منکر در این باب صورت نگرفته است. لذا باید کار علمی و البته کاربردی صورت گیرد.

نویسنده کتاب «آیین بودا» در رابطه با جایگاه دانشگاه ادیان و مذاهب در راستای کمکی به تعامل بیشتر در جامعه گفت: بحث، بحث اطلاعات است و تربیت جوانان. اطلاعات باعث می‌شود تحمل افراد بالا برود. نباید داوری کنیم. مسئله داوری یکی از بزرگ‌ترین گرفتاری‌هاست. باید مطالعه کنیم تا هم‌دلی داشته باشیم. دانشگاه ادیان و مذاهب سهم خیلی کوچکی دارد که سطح اطلاعات افراد را بالا می‌برد و به این درک متقابل کمک می‌کند.

 وی ادامه داد: دانشگاه ادیان و مذاهب برای کمک به صلح در جامعه جهانی، وحدت ادیان مختلف و انسان‌های دین‌دار گام محکمی برمی‌دارد. ما با اطلاع داشتن از ادیان و تفکرات گوناگون می‌توانیم تعامل خوبی با آن‌ها داشته باشیم. به این اهداف در سیاست‌های کلی دانشگاه و حتی در اساس‌نامه آن اشاره شده است.

شجاعی در بخش دیگری از این گفت‌وگو نقش آموزش و پرورش را مهم ارزیابی کرد و تصریح کرد: آموزش و پرورش نقش خیلی بزرگی در تربیت بچه‌ها دارد، چراکه آن‌ها می‌خواهند شکل بگیرند و در آینده در این جامعه زندگی کنند.


برچسب ها : علیرضا شجاعی, دانشگاه ادیان و مذاهب, کتاب, آیین بودا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز