دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان:
عید غدیر خم، عید الله الاکبر است
قابل توجه دانشجویان دانشکده زن و خانواده؛
دوره مجازی آمادگی آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده قوه قضائیه
معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
پذیرش دانشجوی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه صورت گرفت؛
انتصاب در معاونت فرهنگی دانشجویی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
رشته تقریب باید در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود
یادداشتی از نویسنده رساله برگزیده جشنواره کتاب سال رضوی؛
«تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع)» با هدف دفاع از اهل‌بیت(ع)

شور عشق و خشم جنگ (2)

 
تاریخ انتشار: 1398/10/22    

شور عشق و خشم جنگ (2)

دانشگاه ادیان و مذاهب در راستای همکاری در راستای عرضه توانایی‌های علمی و فرهنگی دانشجویان اقدام به نشر و معرفی نمونه‌هایی از آثار آنان می‌نماید. نوشتار حاضر حاصل قلم مهدی عسگری،دانش آموخته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی فلسفه و کلام اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ادیان و مذاهب می‌باشد که در این یادداشت کوشیده است مروری بر ایلیاد هومر و سرآغازهای فلسفه با عنوان شور عشق و خشم جنگ (قسمت دوم) داشته باشد.

در یادداشت قبلی مختصری از داستان ایلیاد و خدایان موثر در داستان به اختصار گزارش شد. در این یادداشت به بررسی محتوای داستان می‌پردازیم. داستان ایلیاد از جنگ تروا آغاز می‌شودف جنگی که سبب آن عشق آتشین پاریش فرزند پریام فرمانروای تروا به هلن همسر منلائوس پادشاه اسپارت داشت. در روایت‌ها آمده بود که پاریس تروا را نابود خواهد کرد. باتوجه به اتفاقاتی که بعد از این روایت خواهد شد می‌بینیم که او چگونه این مهم را به سرانجام رسانید. او سبب خشمی شد که آتش آن تروا را در خود بلعید.

منلائوس به دیدار برادرش آگاممنون به یونان می‌رود و این دو تصمیم می‌‌گیرند که به تروا لشگرکشی کنند. در این نبرد اُدیسئوس فرمانروای ایزاکا و آخیلئوس (آشیل) نیز همراه آنها بودند. لشگر یونان به سواحل تروا می‌رسد و نبرد مختصری در شاحل شکل می‌گیرد. آگاممنون و دیگر سرداران از این نبرد بهره‌ای از غنائم برده‌اند. وی دختر کاهن معبد آپولون را به کنیزی می‌گیرد. پدر دختر برای آزادی فرزندش به دیدار آممنون می‌رود و از او می‌خواهد که دخترش را آزاد کند اما او با این کار مخالفت می‌کند. کاهن شکایت خود را به پیشگاه آپولون می‌برد. آپولون مرگ و میر را در لشگر یونان می‌اندازد. لشگریان در انجمنی که آخیلئوس نیز در آن بود به آگاممنون می‌گویند که باید دختر کاهن را به او برگرداند تا این مرگ و میر از میان لشگریان رخت بربنند. او راضی می‌شود اما به این شرط که کنیزی که شهم آخیلئوس بود را از او بگیرند و به آگاممنون بدهند. این شرط سبب کدورت میان آگاممنون و آخیلئوس می‌شود؛ زیرا این نوعی بی‌احترامی بود که سهم او را از غنائم بازپس ‌می‌گرفتند. دختر کاهن همراه با هدایایی برگردانده می‌شود اما کنیز آخیلئوس را از او بازپس ‌می‌گیرند. این مورد عاملی شد اتا آخیلئوس از جنگ کناره‌گیری کند.

آخیلئوس غمگین در کنار خیمه‌ها نشسته است که مادرش الهه دریاها به کنار او می‌آید و سبب ناراحتی او را می‌پرسد. او نیز شرح آنچه اتفاق افتاده را به مادر می‌گوید و از او می‌خواهد تا از خدای خدایان زئوس بخواهد تا انتقام او را از یونانیان بگیرد. مادرش قول می‌دهد وقتی خدایان از جشن به کوه اُلمپوس(1) برگشتند، شکوایه او را به زئوس بگوید. بعد از بازگشت خدایان به اُلمپس، تتیس به آنجا رفته و شکایت آخیلئوس را به زئوس می‌گوید. ابتدا زئوس امتناع می‌کند و معتقد است که اگر خدایانی همچون هرا از این قضیه مطلع شوند سبب نزاع و اختلاف در اُلمپوس می‌شود. اما تتیس اصرار می‌کند که زئوس قبول کند. زئوس با اشاره سر می‌پذیرد که انتقاک آخیلئوس را از یونانیان بگیرد. البته این اشاره سر از دید تیز بین هرا همسر زئوس پنهان نمی‌ماند. هرا ایزد بانوی است که در جنگ طرفدار یونانیان است و به آنها یاری می‌دهد. سبب طرفداری او نیز این است که در داوری که پاریس بین او و آتنا و آفرودیته کرده است. جریان از این قرار بود که قرار شد زیباترین زن مشخص شود. داوری بین این سه به پاریس سپرده شد و از بین زنان آفرودیته را انتخاب کرد؛ زیرا او وعده داد اگر او را به عنوان زیباترین زن انتخاب کند، هلن زن منلائوس را نصیب او کند. از این رو هرا کینه پاریس را به دل گرفت و در جنگ تروا به یاری یونانیان شتافت.

موافقت زئوس در انتقام گرفتن از یونانیان فصل جدیدی در داستان هومر باز می‌کند که در یادداشت‌های بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.(2)

1. کوه مقدسی که خدایان یونان در آن زندگی می‌کردند. البته این بدان معنا نیست که همه خدایان یونان در آنجا زندگی می‌گردند. فی‌المثل پوسایدون خدای دریاها بود و هادس در زیر زمین زندگی می‌کرد.

Kearns, Emily, The Gods in the Homeric epics in The Cambridge Companion to Homer , p60.

2. آنچه گذشت خلاصه‌ای از سرود اول ایلیاد است.


برچسب ها : هومر, ایلیاد, فلسفه, مهدی عسگری, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز