دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان:
عید غدیر خم، عید الله الاکبر است
قابل توجه دانشجویان دانشکده زن و خانواده؛
دوره مجازی آمادگی آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده قوه قضائیه
معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
پذیرش دانشجوی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه صورت گرفت؛
انتصاب در معاونت فرهنگی دانشجویی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
رشته تقریب باید در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود
یادداشتی از نویسنده رساله برگزیده جشنواره کتاب سال رضوی؛
«تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع)» با هدف دفاع از اهل‌بیت(ع)

آتش توپخانه‌ها در طول مرزها با گفت‌وگو خاموش می‌شوند

 
تاریخ انتشار: 1398/10/22    

آتش توپخانه‌ها در طول مرزها با گفت‌وگو خاموش می‌شوند

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب با تأکید بر این که گفت‌وگو می‌تواند بسیاری از مشکلات بشریت را حل کند، گفت: بهترین، انسانی‌ترین و راحت‌ترین راه‌حل اختلاف گفتگو است.

حجت الاسلام سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگویی با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، با اشاره به اثرات کتاب و کتابخوانی در جامعه و زندگی افراد، گفت: این روزها ادعا می‌شود دوران کتاب به‌سر آمده است و دوران فضای مجازی و وسائل الکترونیکی جای آن را گرفته است اما باید گفت که کتابخوان‌ترین افراد در کشورهایی زندگی می‌کنند که این ابزار پیشرفته را اختراع کرده‌اند؛ کشورهایی مانند ژاپن و آلمان و دیگر کشورهای صنعتی.

نواب تأکید کرد: به نظر من کتاب به دلائل مختلف سال‌ها و در آینده از صحنه زندگی افراد حذف نمی‌شود. نقش کتاب در زندگی انسان‌های امروزی مهم است. کتاب یکی از پایه‌های مهم فرهنگ است. پایه اصلی زندگی انسان‌، تمدن، دیانت، اخلاق و زندگی مسالمت آمیز فرهنگ است و یکی از پایه اصلی فرهنگ کتاب است. ما جامعه را بدون کتاب نمی‌توانیم اصلاح کنیم هرچه تذکر و یادآوری می‌خواهیم به جامعه عرضه کنیم، لازم است مکتوب شود و در اختیار آن‌ها قرار گیرد لذا هیچ وقت از نوشتن و مکتوب کردن مستغنی نیستیم.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب نوشتن و خواندن را اصل و آن را پایه گفتگو دانست و افزود: جامعه بدون خواندن و نوشتن به جایی نمی‌رسد. بسیاری از مشکلات بشریت به خاطر عدم فهم درست از همدیگر است. ما اگر بنشینیم با هم حرف بزنیم، مسائلمان حل می‌شود. گفت‌وگو بهترین و انسانی‌ترین و راحت‌ترین راه‌حل اختلاف است. آتش توپخانه‌ها در طول مرزها با گفت‌وگو خاموش می‌شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر می‌خواهیم راه به جایی ببریم، باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم. گفت‌وگو بهترین راهی است که در اختیار بشریت قرار گرفته است و بشریت راهی جز این ندارد.

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب که به‌مناسبت برپایی چهاردهمین نمایشگاه استانی کتاب در قم با خبرنگار ایبنا گفت‌وگو می‌کرد، با تأکید بر اینکه باید کتاب را وارد زندگی مردم کنیم، یادآور شد: نمایشگاه کتاب اگر هر روز در یک محله برگزار شود، باز هم مفید خواهد بود، چراکه وارد زندگی مردم می‌شود. لازم است فرهنگ را به متن زندگی مردم ببریم. فرهنگ در کشور ما در حاشیه قرار گرفته است.

وی در پایان با انتقاد از عدم دسترسی عمومی به کتاب گفت: فروشگاه‌های بزرگی در سطح شهر وجود دارند اما هیچ کدام یک غرفه کتاب ندارند، انگار کتاب جزء زندگی محسوب نمی‌شود. ما هنوز خیلی فاصله داریم. کتابخانه ملی کشورهای آسیا میانه بین 7 تا 9 میلیون کتاب دارند. تیراژ کتاب در بلغارستان 200 هزار جلد است. در کشور ما روزگاری تیراژ کتابمان 5 هزار جلد بود و بعدتر به 2 هزار تقلیل پیدا کرد و الان با کمال تأسف تیراژ کتاب‌های ما به 300 نسخه رسیده است.


برچسب ها : رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب, حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب, ایبنا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز