دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

عوامل درونی عرفی‌شدگی در کاتولیک و تشیع

 
تاریخ انتشار: 1398/10/08    

عوامل درونی عرفی‌شدگی در کاتولیک و تشیع

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو افسانه فهیمی با عنوان «عوامل درونی عرفی‌شدگی در کاتولیک و تشیع (با تأکید بر عرفی‌شدگی و قدسی‌سازی تألیفی) روز یکشنبه هشتم دی‌ماه 1398 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو افسانه فهیمی با عنوان «عوامل درونی عرفی‌شدگی در کاتولیک و تشیع (با تأکید بر عرفی‌شدگی و قدسی‌سازی تألیفی)، دکتر قربان علمی به عنوان استاد راهنما، دکتر الله‌کرم کرمی‌پور و دکتر حسین سلیمانی به عنوان استادان مشاور و حجج اسلام دکتر حمیدرضا شریعتمداری، دکتر مهراب صادق‌نیا و دکتر باقر طالبی دارابی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

عوامل مختلفی در وقوع فرآیند عرفی‌شدگی در مسیحیت و اسلام دخیل بوده‌اند که به طور کلی به دو دسته عوامل بیرونی و عوامل درون‌دینی قابل تقسیم‌اند. در این میان نقش عوامل درون‌دینی هم‌چون عوامل بیرونی دخیل در فرآیند عرفی‌شدگی، مهم و تعیین‌کننده بوده است.ذیل عوامل درون دینی، سه عامل الف) پیش‌زمینه‌های تاریخی- موروثی ب) کتاب مقدسی - الهیاتی و ج) نهاد دین در ظهور و ادامه فرآیند عرفی‌شدگی در هر دو مذهب نقش تعیین‌کننده داشته و مهم‌ترین عوامل درونی در وقوع عرفی‌شدگی در هر دو مذهب بوده‌اند. این تحقیق با متمرکز شدن به عوامل درون‌دینی در وقوع عرفی‌شدگی، شفاف ساختن بسترهای وقوع آن و اشاره به بزنگاه‌هایی که در آن قدسی‌های تألیفی مجال ظهور یافته‌اند، در پی  برجسته کردن نقش عوامل درون‌دینی در وقوع عرفی‌شدگی در آیین کاتولیک و تشیع است. نتیجه این تحقیق  گویای این است که در میان عوامل  فوق، نهاد دین نقش مهم‌تری در دین‌زدگی و واگرایی دینی و مطالبه جانشینی نهاد‌های عرفی به جای نهاد‌های دینی در قلمروهای مختلف عرفی از جمله حکومت، اقتصاد و آموزش و مطالبه خصوصی شدن و به انزوا رفتن دین داشته‌اند. در این تحقیق با طرح مفهوم قدسی‌سازی تألیفی به نقش مهم این عامل در عرفی‌شدگی در کاتولیسیسم و تشیع تأکید شده  و وقوع این عامل از مهم‌ترین عوامل مشترک در عرفی‌شدگی هر دو مذهب  معرفی گردیده است. در نگارش این تحقیق از روش توصیفی- تحلیلی و با استفاده از منابع اغلب کتابخانه‌ای استفاده شده است.


برچسب ها : رساله, دکتری, کاتولیک, تشیع, دانشگاه ادیان و مذاهب, افسانه فهیمی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز