دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان:
عید غدیر خم، عید الله الاکبر است
قابل توجه دانشجویان دانشکده زن و خانواده؛
دوره مجازی آمادگی آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده قوه قضائیه
معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
پذیرش دانشجوی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه صورت گرفت؛
انتصاب در معاونت فرهنگی دانشجویی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
رشته تقریب باید در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود
یادداشتی از نویسنده رساله برگزیده جشنواره کتاب سال رضوی؛
«تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع)» با هدف دفاع از اهل‌بیت(ع)

نیازمند طرح جامع پژوهشی در حوزه علوم انسانی هستیم

 
تاریخ انتشار: 1398/09/17    

نیازمند طرح جامع پژوهشی در حوزه علوم انسانی هستیم

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب به مناسب هفته پژوهش در گفت وگو با خبرنگار شفقنا در خصوص وضعیت پژوهش در حوزه و دانشگاه اظهار داشت: پژوهش در حوزه و دانشگاه به خوبی آغاز به کار کرده است اما کافی نیست.

شفقنا-رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به عقب ماندگی کشور از لحاظ علمی نسبت به کشورهای توسعه یافته گفت: متاسفانه ما هنوز نتوانستیم یک طرح جامع پژوهشی بنویسیم که همه مسائل اسلامی و مورد نیاز را پوشش دهد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب به مناسب هفته پژوهش در گفت وگو با خبرنگار شفقنا در خصوص وضعیت پژوهش در حوزه و دانشگاه اظهار داشت: پژوهش در حوزه و دانشگاه به خوبی آغاز به کار کرده است اما کافی نیست.

او خاطرنشان کرد: حوزه علمیه در ۵۰ سال اخیر با قلم به دست گرفتن افرادی چون شهید بهشتی، شهید مطهری، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سبحانی و سایر علما به سمت کارهای پژوهشی و تحقیقاتی مدرن رفته است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه بعد از انقلاب تحقیقات علوم انسانی در حوزه های علمیه و در دانشگاه گسترش بسیار خوبی پیدا کرده است؛ تصریح کرد: به نظر بنده این تحقیقات کافی نیست زیرا ما هنوز نمی توانیم تولیدات قلمی خود را صادر کنیم یعنی نمی توانیم به گونه ای بنویسیم که مورد پسند و تایید مجله های خارجی و ISI قرار گیرد و این نقیصه ای است که باید آن را برطرف کنیم.

نواب افزود: حوزه های خالی که می توان درباره آن کار پژوهشی انجام داد بسیار زیاد است متاسفانه ما هنوز نتوانستیم یک طرح جامع پژوهشی بنویسیم که همه مسائل انسانی و مورد نیاز را پوشش دهد.

او در خصوص کاربردی بودن و استفاده از پژوهش در حل مشکلات جامعه بیان کرد: ما هنوز نتوانستیم مشکلات جامعه را با تحقیق و پژوهش حل کنیم و به این بلوغ فکری نرسیده ایم، مشکل اصلی ما بومی سازی علوم انسانی است چون بیشتر علوم انسانی برای زیست بوم غرب نوشته شده است و برای کشورهای منطقه ما چه به لحاظ اسلامی و چه اجتماعی تحقیقاتی نوشته نشده ما باید علوم انسانی را با نیاز خود بسازیم و درست کنیم و این مشکل اساسی ما است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ابراز داشت: ما باید به داشته های معرفتی خود برگردیم و برنامه های متناسب با نیاز خود را تدوین کنیم باید از این احساس ناتوانی دست برداریم و اگر احساس کنیم که می توانیم شروع کنیم.

نواب، مشکلات مالی و تامین بودجه را سدی بر سر راه پژوهشگران برشمرد و افزود: متاسفانه منابع مالی کافی برای پژوهش نیست، به هر حال سایه تحریم ها اثرات خود را گذاشته است، تشکیلات فرهنگی حوزه و دانشگاهها دارای مشکلات مالی هستند، بخش غیر دولتی که وضع آن به نسبت خوب است هنوز به میدان نیامده است بخش خصوصی که توانایی خوبی دارد نیز در این عرصه وارد نشده و این ممکن است به این دلیل باشد که پژوهش را وظیفه خود نمی دانند بلکه وظیفه دولتمردان می دانند در حالی که در کل دنیا این چنین نیست شرکت های بزرگ جهان بخش های پژوهشی قدرتمندی دارند مثلا در آمریکا مایکروسافت خود هزینه های پژوهش را می دهد و از آن ها استفاده می کند بنابراین این یک مشکل جدی ما است که بخش دولتی ما توان مالی ندارد و بخش خصوصی احساس نیاز نمی کند.

او در خصوص زیر ساخت های علمی پژوهش در کشور عنوان کرد: ابزار تحقیقات مثل نرم افزار و سخت افزار تحقیقاتی تحریم است، از لحاظ کتاب و ژورنال و مجله نیز تحریم هستیم و این تحریم ها آسیب خود را در بخش پژوهش زده است چون دانشگاه های ما احتیاج به نرم افزار و سخت افزار به روز دارند البته داد و ستد علمی بین دانشجویان ما که در دانشگاه های پیشرفته جهان هستند وجود دارد و این نگرانی ما را کم کرده است ضمن اینکه این سبب عقب افتادن جامعه علمی ما از قافله علم نیست اما به هر حال تاثیر خود را می گذارد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در خصوص آینده علمی کشور تصریح کرد: حوزه پژوهش ما آینده بسیار درخشان خواهد داشت زیرا تازه آفاق علمی جهان را کشف کرده است و بسیاری از حوزه های دانشی در جهان در حوزه علوم انسانی جدید است مثلا حرکت جدید در حوزه ادیان و مذاهب با همین دانشگاه ادیان و مذاهب شروع شد البته قبلا نیز بوده است اما تعداد آن کم بوده مثلا ۱۰ دین پژوه ادیان شرق و غرب داشته ایم اما امروزه حجم انبوهی از تولیدات علمی و دانشمندان را داریم که در سایر حوزه های دانشی نیز روی آن کار می شود.

نواب ادامه داد: کشور ما قبل از انقلاب اسلامی وابسته به دیگر کشورها بود و اینکه ما از لحاظ علمی مستقل شویم طراحی بعد از انقلاب است استقلال علمی و پژوهشی که جزء اساسی ترین استقلال ها است چهل سال است که انجام شده پس طبیعی است که در ۴۰ سال هرقدر سریع باشیم و سرعت داشته باشیم نمی توانیم عقل ماندگی ۲۰۰ ساله را از کشورهای توسعه یافته جبران کنیم، البته با توجه به این واقعیت ها آنچه تاکنون اتفاق افتاده است خوب بوده است . ما چهل سال در بیوتکنولوزی، نانو تکنولوزی و مسائل هسته ای پیشرفت های خوبی داشتیم در حوزه پزشکی در جراحی هایی چون عمل قرنیه، عمل کبد و تعویض اعضاء و جوارح خوب پیش رفته ایم و رشد علمی خوبی بوده است.

او یادآور شد: جنگ کمک بزرگی به تحقیقات و پژوهش کرد جنگ در بخش عمل های جراحی و چیزهای جنبی ما را رشد داد یعنی اگر بخواهیم حق جنگ را در پژوهش بررسی کنیم جنگ کمک بزرگی به پژوهش کرد.

 


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب, رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب, هفته پژوهش, خبرگزاری شفقنا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز