دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:
گاهی اوقات سیاست های کلان برنامه عمل ندارد
در جدیدترین شماره از نشریه هفت‌آسمان انجام شد؛
بررسی آیه «وَ مَا کنَّا مُعَذِّبِینَ» از دیدگاه علمای مذاهب
در حاشیه نشست «بررسی مسائل و اولویت‌های حوزه زنان و خانواده کشور»
دیدار عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست دانشگاه
دکتر شریعتمداری در گفتگو با شفقنا؛
پژوهش های ما نیازمحور نیست
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
علامه سید جعفر مرتضی بزرگ‌ترین سیره‌نویس عالم تشیع بود
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
نیازمند طرح جامع پژوهشی در حوزه علوم انسانی هستیم
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
هند مهم‌ترین کشور جهان در زمینه ادیان است

الهیات گردشگری: مبانی و کارکردها

 
تاریخ انتشار: 1398/04/26    

الهیات گردشگری: مبانی و کارکردها

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو حمیده امیریزدانی با عنوان «الهیات گردشگری: مبانی و کارکردها» روز چهارشنبه 26 تیرماه 1398 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو حمیده امیریزدانی با عنوان «الهیات گردشگری: مبانی و کارکردها»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا و دکتر احمدرضا مفتاح به عنوان استادان راهنما، دکتر حمید ضرغام به عنوان استاد مشاور و دکتر سید جواد میری منیق، دکتر الله‌کرم کرمی‌پور و دکتر حمید بخشنده به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

این رساله بستر پيدايش الهيات نوپدید گردشگري در مسیحیت را به‌مثابه يكي از گونه‌هاي نوظهور الهيات مدرن مورد بحث و بررسي قرار داده است. ظهور صنعت گردشگري در اواخر قرن نوزدهم به‌مثابه تهديدي براي كليسا و نهاد ديني بود و چالش‌هايي را مانند كاهش مديريت ديني، تقدس‌زدایی از روز یکشنبه، ترویج بی‌بندوباری، رواج گردشگری جنسی و نقض حقوق میزبان به دنبال داشت. با رشد این تهدیدها تكاپويي جدی در درون کلیسا به وجود آمد و به این منظور سلسله نشست‌هایی از سوی متوليان دين مسيحيت ازجمله اسقف‌ها، كشيش‌ها در نقاط مختلف جهان برگزار شد تا به بررسی ابعاد الهیاتی رشد گردشگری بپردازند. شماري از متألهان نیز درصدد صورت‌بندی الهیاتی ناظر بر گردشگری  برآمدند. هرچند گردشگری به بی‌فرم شدن دین‌داری و سیالیت آن موجب شده است، با این حال فرصت‌هایی را نیز برای ساحت دین پدید آورده است، ازجمله این‌که موجب رشد مرئيت‌پذيري ديني و شکل‌گیری سبک‌های نوینی از زیارت در مکان‌های مقدّس شده است. مشاهده این‌گونه فرصت‌ها در کنار تهدیدها، کلیسا را به تعدیل نگاه سنتی خود واداشت و این خصیصه الهیات مدرن، که با نگاهی فرهنگی و نه ایدئولوژیک پدیده‌های جامعه بشری را بررسی می‌کند، کلیسا را قادر به ابراز همدلی بیشتری با پدیده نوظهور گردشگری کرد. تكاپوی کلیسا برای يافتن راه‌هاي نو در مواجهه با صنعت گردشگری، کارکردی برای الهیات مسیحی به دنبال داشت و آن برساخت الهيات نويني به نام الهيات گردشگري است. این پژوهش تأملی الهیاتی درباره پدیده گردشگری است که در پارادایم برساختی ـ تفسیری، ذیل رویکرد کیفی ـ اکتشافی با تحلیل محتوا قرار دارد. در این نگارش، ضمن برشمردن آن دسته از مسئله‌های گردشگری که از دید کلیسا تهدید به شمار رفته‌اند، پژوهشگر درصدد پاسخ‌گویی به پرسش اصلی تحقیق یعنی راه‌کارهای کلیسا در مواجهه با مسئله گردشگری برآمده‌ است.


برچسب ها : حمیده امیریزدانی, رساله, دکتری, گردشگری, الهیات, دانشگاه ادیان و مذاهب, دانشکده ادیان

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز