دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
درآیینی با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ؛
آموزشگاه مجازی یاریگران زندگی آغاز به کار کرد
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
قلمرو علم امام با رویکردهای مختلف ( کلامی، نقلی، فلسفی، عرفانی)
دهمین نشست مدرسه تابستانه دین و گردشگری برگزار شد:
مدیریت رویداد
هشتمین نشست مدرسه تابستانه دین و گردشگری برگزار شد:
ادراک معنوی در گردشگری
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
حداقل گرایی و حداکثر گرایی در اختصاصات شیعه
نهمین نشست مدرسه تابستانه دین و گردشگری برگزار شد:
سفر دانشگاه من است
دکتر مهدی فرمانیان تبیین کرد؛
تفاوت‌های اسلام طالبانی و اسلام داعشی
آیت الله مظاهری تبیین کرد؛
چه کنیم تا نسبت به خدا بی وفا نباشیم ؟

توجه جدی دانشگاه ادیان و مذاهب به انتشار نشریات علمی ـ پژوهشی

 
تاریخ انتشار: 1400/04/14    

توجه جدی دانشگاه ادیان و مذاهب به انتشار نشریات علمی ـ پژوهشی

دکتر ابراهیم قاسمی دبیر تخصصی نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب به معرفی نشریات متنوع دانشگاه پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه،دکتر ابراهیم قاسمی مدیر نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: دانشگاه ادیان و مذاهب از بدو تأسیس نسبت به انتشار آثار علمی از کتاب گرفته تا مقالات علمی اهتمام ورزیده است. نخستین نشریه علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، نشریه علمی ـ تخصصی هفت آسمان بود. دانشگاه ادیان و مذاهب به تدریج با گسترش و توسعه کمی و کیفی خود، بر تعداد نشریات علمی ـ پژوهشی خود افزود.

قاسمی ادامه داد: دانشگاه ادیان و مذاهب در حال حاضر شش نشریه علمی پژوهشی و شش نشریه علمی تخصصی دارد و حوزه فعالیت تمام آنها به نوعی مرتبط با ادیان و مذاهب است و به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی منتشر می‌شود.

 

Religious Inquiries

دبیر تخصصی نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب در معرفی نشریه انگلیسی Religious Inquiries گفت: دوفصلنامه Religious Inquiries، نشریه‌ای با رتبه علمی_پژوهشی در زمینه تحقیقات دینی در مورد دین، روابط بین دینی ، فلسفه دین ، تاریخ ادیان جهان ، علم و دین ، الهیات ، عرفان و تجارب دینی ، اخلاق دینی است و فعالیت خود را از سال 2012 آغاز کرده است. دکتر سید ابوالحسن نواب، مدیر مسئول این نشریه بوده و در حال حاضر«دکتر محسن جوادی»، سمت سردبیری و «دکتر حامد فیاضی»، سمت دبیر تخصصی این نشریه را به عهده دارند. این نشریه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، سازمان جهانی شاپا (ROAD)، ورلدکت (WorldCat)، Database، DOAJ، Google Scholar، Scopus و ISI نمایه شده است و تاکنون 18 شماره از آن منتشر شده است.

وی درباره قلمرو مسائل این نشریه نیز گفت: حوزه‌هایی که این نشریه نسبت به پذیرش و انتشار مقاله اقدام می‌کند، عبارت است از: مطالعات تطبیقی مسیحیت؛ اسلام؛ یهودیت؛ بودیسم؛ کنفوسیونیسم؛ هلنیسم؛ هندو؛ زرتشت؛ الهیات؛ عرفان و اخلاق.

 

پژوهشنامه مذاهب اسلامی

قاسمی در ادامه به معرفی پژوهشنامه مذاهب اسلامی پرداخت و گفت: دو فصلنامه «پژوهشنامه مذاهب اسلامی» نشریه‌ای با رتبه علمی_پژوهشی در زمینه مطالعات مذاهب اسلامی است و فعالیت خود را از سال 1393 آغاز کرده است. «دکتر سید ابوالحسن نواب»، مدیر مسئول این نشریه بوده و در حال حاضر «دکتر علی اله‌بداشتی» سمت سردبیری این نشریه را به عهده دارند. این نشریه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) ، پایگاه مجلات تخصصی نور (Noormags)، سازمان جهانی شاپا (ROAD)، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(SID) ، آرشیو ملی دیجیتال نشریات علمی ایران (IranJournals)، پایگاه مقالات علمی پژوهشی (Virascience)، مرجع مجلات علمی (Jref ) و بانک اطلاعات نشریات کشور(MAGIRAN)  نمایه شده است و تاکنون 14  شماره از آن منتشر شده است.

وی افزود: قلمرو مسائل این نشریه، شامل حوزه‌های مذاهب کلامی اسلام، اعم از مذاهب کلامی شیعی و سنی؛ مذاهب فقهی اسلامی، اعم از فرق اسلامی؛ سلسله‌های تصوف و عرفان و مطالعات تطبیقی در عرصه‌های مذکور و نظریات تحلیلی در این زمینه است.

 

پژوهشنامه امامیه

دکتر قاسمی هم‌چنین در معرفی پژوهشنامه امامیه گفت: دو فصل‌نامه‌ «پژوهشنامه امامیه»، نشریه‌ای با رتبه علمی_پژوهشی در زمینه مطالعات امامیه است و فعالیت خود را از سال 1394 آغاز کرده است. مدیر مسئول این نشریه «دکتر سید ابوالحسن نواب» بوده و در حال حاضر «دکتر اسحاق طاهری»، سمت سردبیری این نشریه را به عهده دارند. این نشریه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پایگاه مجلات تخصصی نور (Noormags)، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، سازمان جهانی شاپا (ROAD)، بانک اطلاعات نشریات کشور (MAGIRAN)، پایگاه مقالات علمی پژوهشی (Virascience)،  مرجع مجلات علمی (Jref) و آرشیو ملی دیجیتال نشریات علمی ایران ((Iranjournals نمایه شده است و تاکنون 12  شماره از آن منتشر شده است.

وی گفت: قلمرو مسائل این نشریه، حوزه‌های زیر را شامل می‌شود:

• تاریخ شیعه امامیه: بررسی و تحلیل ماهیت، ظهور، رشد و بالندگی و تطورات تاریخی شیعه امامیه در عرصه‌های تاریخی، معرفتی و نیز مظاهر تمدنی آن؛

• جغرافیای تاریخی شیعه امامیه: بررسی محدوده جغرافیای شیعه امامیه در طول تاریخ و قبض و بسط آن در نواحی مختلف عالم؛

• اعتقادات: بررسی و تحلیل آموزه‌های اعتقادی شیعه امامیه در گستره عام آن در عرصه‌های توحید، نبوت، امامت، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، فرجام‌شناسی و ... ؛

• شعائر، احکام، اخلاقیات و آموزه‌های معنوی شیعه امامیه؛

• مطالعه تطبیقی در عرصه‌های ذکر شده و ارائه نظریات تحلیلی در این زمینه.

 

پژوهش‌های ادیانی

وی در معرفی نشریه پژوهش‌های ادیانی نیز گفت: دو فصل‌نامه‌ «پژوهش‌های ادیانی» نشریه‌ای با رتبه علمی_پژوهشی در زمینه‌ی مطالعات ادیان است و فعالیت خود را از سال 1392 آغاز کرده است. مدیر مسئول این نشریه، «دکتر سید ابوالحسن نواب» بوده و در حال حاضر «دکتر سید حسن اسلامی اردکانی»، سمت سردبیری این نشریه را به عهده دارند. این نشریه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پایگاه مجلات تخصصی نور (Noormags)، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، سازمان جهانی شاپا (ROAD) و بانک اطلاعات نشریات کشور(Magiran) نمایه شده است و تاکنون 16  شماره از آن منتشر شده است.

قاسمی درباره موضوعات مطرح در این نشریه نیز گفت: علاقه‌مندان می‌توانند در حوزه‌های زیر نسبت به نگارش و ارسال مقاله اقدام نمایند:

* تاریخ ادیان؛ بررسی ماهیت، ظهور، رشد و بالندگی، تطورات و حتی گاه افول ادیان و عرضه نظریات و تحلیل‌های علمی در این زمینه؛

* جغرافیای تاریخی ادیان؛ نگاه محققانه به محدودة جغرافیایی ادیان در طول تاریخ و قبض و بسط آنها در نواحی مختلف عالم؛

* منابع حجیت در ادیان؛ بررسی تحلیلی و نقد متون مقدس ادیان و منبع‌شناسی آموزه‌ها، آداب و رسوم، اخلاق و حتی شعائر ادیان؛

* اعتقادات؛ بررسی، تحلیل و نقد آموزه‌های اعتقادی ادیان در شاخه‌های مبدأ‌شناسی، غایت‌شناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، فرجام‌شناسی و… ؛

* شعائر، احکام و اخلاقیات؛ بررسی تحلیلی و نظریه‌پردازی در ریشة شعائر دینی، تبیین ملاکات احکام عملی و نیز تبیین نظام اخلاقی؛

* مطالعات تطبیقی در عرصه‌های فوق و ارائه نظریات تحلیلی در این زمینه.     

 

مطالعات فقهی حقوقی زن و خانواده

دوفصلنامه «مطالعات فقهی حقوقی زن و خانواده» دیگر نشریه‌ای بود که دکتر قاسمی درباره آن به ارائه توضیح پرداخت و گفت: دوفصلنامه «مطالعات فقهی حقوقی زن و خانواده»، نشریه‌ای با رتبه علمی_پژوهشی در زمینه مطالعات فقهی_ حقوقی زن و خانواده است و فعالیت خود را از سال 1397 آغاز کرده است. «دکتر سید ابوالحسن نواب»، مدیر مسئول این نشریه بوده و در حال حاضر «دکتر جواد حبیبی تبار»، سمت سردبیری این نشریه را به عهده دارند. این نشریه در پایگاه مجلات تخصصی نورمگز (Noormags)، سازمان جهانی شاپا (ROAD) و بانک اطلاعات نشریات کشور ((MAGIRAN نمایه شده است و تاکنون 5  شماره از آن منتشر شده است.

وی افزود: قلمرو مسائل این نشریه، حوزه‌های زیر را شامل می‌شود: مطالعات حقوقی زن و خانواده؛ مطالعات فقهی زن و خانواده؛ مطالعات اجتماعی زن و خانواده و مطالعات جنسیت.

 

 شیعه‌پژوهی 

قاسمی در معرفی نشریه شیعه‌پژوهی نیز گفت: دوفصلنامه «شیعه‌پژوهی»، نشریه‌ای با رتبه علمی_پژوهشی در زمینه مطالعات شیعه است و فعالیت خود را از سال 1393 آغاز کرده است. دکتر سید ابوالحسن نواب، مدیر مسئول این نشریه بوده و در حال حاضر «دکتر محمدحسن نادم»، سمت سردبیری این نشریه را به عهده دارند. این نشریه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پایگاه مجلات تخصصی نورمگز (Noormags)، بانک اطلاعات نشریات کشور ((MAGIRAN، سازمان جهانی شاپا (ROAD) و آرشیو ملی دیجیتال نشریات علمی ایران (IranJournals) نمایه شده است و تاکنون 19  شماره از آن منتشر شده است.

وی افزود: قلمرو مسائل این نشریه، حوزه‌های زیر را شامل می‌شود:

• تاریخ شیعه: بررسی و تحلیل ماهیت، ظهور، رشد و بالندگی و تطورات تاریخی شیعه در عرصه‌های تاریخی، معرفتی و نیز مظاهر تمدنی آن؛

• جغرافیای تاریخی شیعه: بررسی محدوده جغرافیای شیعه در طول تاریخ و قبض و بسط آن در نواحی مختلف عالم؛

• اعتقادات: بررسی و تحلیل آموزه‌های اعتقادی شیعه در گستره عام آن در عرصه‌های توحید، نبوت، امامت، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، فرجام‌شناسی و ... ؛

• شعائر، احکام، اخلاقیات و آموزه‌های معنوی شیعه.

 

پژوهشنامه مطالعات تطبیقی مذاهب فقهی

دبیر تخصصی نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین به معرفی پژوهشنامه مطالعات تطبیقی مذاهب فقهی پرداخت و گفت: فصلنامه «مطالعات تطبیقی مذاهب فقهی»، نشریه‌ای با رتبه علمی_تخصصی در زمینه مطالعات تطبیقی مذاهب فقهی است و فعالیت خود را از سال 1398 آغاز کرده است. مدیر مسئول این نشریه «دکتر سید ابوالحسن نواب» بوده و در حال حاضر «دکتر رضا اسلامی» سمت سردبیری این نشریه را به عهده دارند. این نشریه در پایگاه مجلات تخصصی نور (Noormags)، بانک اطلاعات نشریات کشور (Magiran)، آرشیو ملی دیجیتال نشریات علمی ایران (Iranjournals)، و سازمان جهانی شاپا (ROAD) نمایه شده است و تاکنون 4  شماره از آن منتشر شده است.

وی گفت: قلمرو مسائل این نشریه، حوزه‌های زیر را شامل می‌شود:

تخصصی فقه و اجتهاد؛  مبانی و اصول استنباط؛ مبانی رجالی و حدیث‌شناسی؛ تاریخ تطور مکاتب و مناهج اجتهادی؛ روش‌ها و اصول استنباط؛ افکار و اندیشه‌های اجتهادی فقهای بزرگ مذاهب فقهی و سایر موضوعات مرتبط.

 

هفت آسمان

وی از نشریه هفت آسمان به عنوان تنها نشریه علمی ـ تخصصی دانشگاه ادیان و مذاهب یاد کرد و گفت: دوفصلنامه «هفت آسمان»، نشریه‌ای با رتبه علمی_تخصصی در زمینه مطالعات ادیان و مذاهب است و فعالیت خود را از سال 1378 آغاز کرده است. «دکتر سید ابوالحسن نواب»، مدیر مسئول این نشریه بوده و در حال حاضر «دکتر محمد جاودان»، سمت سردبیری این نشریه را به عهده دارند. این نشریه در پایگاه مجلات تخصصی نورمگز (Noormags)، بانک اطلاعات نشریات کشور (Magiran) و سازمان جهانی شاپا (ROAD) نمایه شده است و تاکنون 79  شماره از آن منتشر شده است.

قاسمی گفت: قلمرو مسائل این نشریه، حوزه‌های زیر را شامل می‌شود:

• تاریخ ادیان و مذاهب؛ بررسی ماهیت، ظهور، رشد و بالندگی، تطورات و حتی گاه افول ادیان و مذاهب در عرضه نظریات و تحلیل‌های علمی در این زمینه؛

• جغرافیای تاریخی ادیان و مذاهب؛ نگاه محققانه به محدودة جغرافیایی ادیان و مذاهب در طول تاریخ و قبض و بسط آنها در نواحی مختلف عالم؛

• منابع حجیت در ادیان و مذاهب؛ بررسی تحلیلی و نقد متون مقدس ادیان و مذاهب و منبع‌شناسی آموزه‌ها، آداب و رسوم، اخلاق و حتی شعائرآن‌ها؛

• اعتقادات؛ بررسی، تحلیل و نقد آموزه‌های اعتقادی ادیان و مذاهب در شاخه‌های مبدأ‌شناسی، غایت‌شناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، فرجام‌شناسی و ... ؛

• شعائر، احکام و اخلاقیات؛ بررسی تحلیلی و نظریه‌پردازی در ریشة شعائر دینی، تبیین ملاکات احکام عملی و نیز تبیین نظام اخلاقی؛

• مطالعات تطبیقی در عرصه‌های فوق و ارائه نظریات تحلیلی در این زمینه.

قاسمی یادآور شد: واحد نشریات دانشگاه بر اساس سیاست‌های معاونت محترم پژوهشی برای ارتقای فضای علمی اقدام به تأسیس نشریات جدیدی کرده است. نشریات تازه تأسیس به شرح زیر است: پژوهشنامه فلسفه؛ عرفان پژوهی؛ دراسات فی الادیان و المذاهب؛ Islamic Inquiries؛ Study of Interreligious Relations.

وی در پایان گفت: علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌توانند جهت استفاده از مقالات علمی این نشریات به صورت رایگان و آشنایی با نحوه ارسال مقاله به لینک زیر مراجعه نمایند:

 

سامانه نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب

همچنین کانال واحد نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب در پیامرسان ایتا نیز در آدرس زیر در دسترس علاقه مندان قرار دارد:

کانال ایتا واحد نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب


برچسب ها : ابراهیم قاسمی, دانشگاه ادیان و مذاهب, Religious Inquiries, پژوهشنامه مذاهب اسلامی, پژوهشنامه امامیه, پژوهش‌های ادیانی, مطالعات فقهی حقوقی زن و خانواده, شیعه‌پژوهی, پژوهشنامه مطالعات تطبیقی مذاهب فقهی, هفت آسمان

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
دانشکده حقوق
دانشکده زبان و فرهنگ ملل
دانشکده مطالعات ملل
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.