دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
مرحوم فرج نژاد عمر خود را وقف واکاوی صهیونیزم نمود
یادداشتی از دکتر سید حسن اسلامی اردکانی ؛
دفاعی نو از فضیلتی کهن
دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا:
مراقب ریا و عُجب در مناسک جمعی باشیم
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با ایکنا:
قربانی کردن فقط گذشتن از مال نیست
در پیام حج رهبر معظم انقلاب مطرح شد:
ملّتهای منطقه نشان داده‌اند که بیدار و هشیارند
در جشنواره علوم انسانی فارابی؛
اثر دکتر فاطمه توفیقی شایسته تقدیر شد

اهتمام امام صادق(ع) بر وضعیت معیشت خانواده شهدا

 
تاریخ انتشار: 1400/03/18    

اهتمام امام صادق(ع) بر وضعیت معیشت خانواده شهدا

 نخستین بنیاد شهید در تاریخ اسلام به دست امام صادق(ع) ایجاد شد بدین‌صورت که ایشان هزینه‌ای برای کمک به خانواده شهدایی که در قیام زید شهید شدند، اختصاص دادند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا ایمانی مقدم ، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگار ایکنا از قم اظهار کرد: امام صادق(ع) ششمین پیشوای شیعیان در ۱۷ ربیع‌الاول سال ۸۳ هجری متولد و در ۲۵ شوال سال ۱۴۸ هجری قمری به شهادت رسید.

وی با بیان اینکه عمر طولانی امام صادق(ع) موجب شد که به ایشان لقب شیخ الائمه بدهند، افزود: ایشان به مدت ۱۰ سال از عمر خود با امام سجاد(ع) و تا سال ۱۱۴ هجری قمری با امام باقر(ع) هم‌دوره بوده‌اند.

وی با بیان اینکه امام جعفر صادق(ع) دوران حکومت بنی‌امیه و بنی‌عباس را درک کردند، تصریح کرد: دوران امامت این امام بزرگوار هم‌زمان با ظلم سفاح و منصور دوانیقی بود.

ایمانی بیان کرد: امام صادق(ع) مدرسه گسترده و عظیم فقهی، حدیثی، تاریخی، تفسیری و سیر و سلوکی را ایجاد کرد که از تمامی مدارس متمایز بود.
اگر امام صادق(ع) نبود، اصل اسلام از بین می‌رفت

وی ضمن تأکید بر اینکه اگر امام صادق(ع) نبود، اصل اسلام از بین می‌رفت، افزود: مالک بن انس در خصوص این امام بزرگوار می‌گوید که به چشم هیچ‌کس نیامده و به گوش هیچ‌کس نرسیده و به قلب کسی خطور نکرده که از شخصیت امام صادق(ع) در علم، عبادت، تقوا و خویشتن‌داری بالاتر باشد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب بیان کرد: این امام بزرگوار در اواخر عمر خود فرمودند که اهل‌بیت(ع) شفاعت نمی‌کنند کسی را که نماز را سبک بشمارد.

وی گفت: محمد بن مسلم در خصوص حج می‌گوید که هر سال امام صادق(ع) در حج مسائل جدیدی را مطرح می‌کردند و می‌فرمودند که این علم پایان‌ناپذیر است.

حجت‌الاسلام ایمانی ابراز کرد: ۷۵ درصد از روایات شیعی از امام باقر و امام صادق(ع) است زیرا این دو امام در ۵۵ سال دوران امامت خود مدرسه بزرگی را تأسیس کردند.

وی گفت: ولید بن عبدالملک مروان حاکم شام دستور توسعه مسجدالنبی را داد و در زمان بازدید همراه با عمر بن عبدالعزیز استاندار مدینه مشاهده کردند که امام باقر(ع) بر روی منبر درس جغرافی می‌دهند و کودکی پای درس ایشان نشسته است که گفتند این کودک، فرزند امام است و از همه زیرک‌تر است، خلیفه کودک را صدا زد و از ایشان پرسید که می‌دانی صاحب علم منطق کیست؟ و امام صادق(ع) فرمودند که شاگردان ارسطو این لقب را به او داده‌اند، سپس خلیفه پرسید صاحب السواک کیست که امام صادق(ع) فرمودند عبدالله بن مسعود است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه امام صادق(ع) عالم به تمام لغات بودند، افزود: هیئتی از خراسان نزد ایشان رفتند که امام حس کردند پول پرست هستند و خمس و زکات خود را نمی‌دهند که ایشان به زبان فارسی فرمودند که هر کس که درم اندوزد جزایش در دوزخ است.

ایمانی مقدم با اشاره به ضرورت الگو قرار دادن امام ششم شیعیان، بیان کرد: صادق، صابر، فاضل، ظاهر و قائم از جمله صفات این امام بزرگوار است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به ضرورت الگو قرار دادن امام ششم شیعیان در عبادت افزود: شیعیان باید به بار معرفتی که امام صادق(ع) برای ما به ارمغان گذاشته افتخار کنند و از آن بهره گیرند؛ حلم، صبر و بردباری در برابر دشمنان از دیگر ویژگی‌های امام صادق(ع) بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: امام صادق(ع) بین چهار هزار تا ۶ هزار شاگرد داشتند که امام به همه آنان با سینه گشاده علم و دانش می‌آموختند، حتی کسانی که امام را قبول نداشتند نیز از شاگردان ایشان بودند.

وی عنوان کرد: امام از نزاعی که میان بنی‌امیه و بنی‌عباس بود بیشترین بهره را برای نشر معارف قرآن و احادیث پیامبر(ص) بردند.

ایمانی گفت: نخستین بنیاد شهید در تاریخ اسلام به دست امام صادق(ع) ایجاد شد بدین‌صورت که ایشان هزینه‌ای برای کمک به خانواده شهدایی که در قیام زید شهید شدند، اختصاص دادند؛  قیام زید بن علی، در دوره امامت امام صادق(ع)، به وقوع پیوست که امام به شدت متأثر گردید و دستور داد اموالی را میان خانواده کسانی که در این قیام به شهادت رسیدند تقسیم کنند.

وی ابراز کرد: زید عموی امام صادق(ع) بود که به دنبال تشکیل حکومت برای خودش نبود بلکه قصد داشت حکومت را در اختیار امام صادق(ع) قرار دهد بنابراین امام، قیام وی را تائید کردند.


برچسب ها : دکتر ایمانی مقدم, امام صادق(ع), خانواده شهداء, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.