دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
پیام تسلیت روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
حادثه تروریستی کابل، به‌دور از هر نوع انسانیت و مدنیت است
به قلم حسن طاهری دانش‌آموخته دانشگاه ادیان و مذاهب؛
هیمالیای انسانیت و شرف
معاونت پژوهشی دانشکده شیعه‌شناسی برگزار می‌کند:
اهمیت روش در مطالعات شیعه‌شناسی با تکیه بر تحقیقات استوارت
یادداشتی از دکتر سید حسن اسلامی؛
دین و تکامل: مرور کتاب
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
قدس، آرمان امت اسلامی است
به قلم دکتر حمید بخشنده:
شهید و شهادت

آیت‌الله امینی به اندازه دیناری با بیت‌المال ارتباط برقرار نکرد

 
تاریخ انتشار: 1400/02/11    

آیت‌الله امینی به اندازه دیناری با بیت‌المال ارتباط برقرار نکرد

مردی که صفا، سادگی، ساده‌زیستی، صراحت‌ لهجه و صداقت را همه را باهم یک‌جا داشت و وامدار کسی نشد.

مراسم اولین سالگرد ارتحال آیت‌الله ابراهیم امینی، یار دیرین امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، عضو فقید مجلس خبرگان رهبری و از استادان برجسته حوزه علمیه قم، با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در این آیین با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی آیت‌الله امینی گفت: ایشان مرد علم، عمل، تقوا، فضیلت، جهاد، اجتهاد، وارستگی، سادگی، کیاست، سیاست و دیانت بود.

نواب اضافه کرد: آیت‌الله امینی از بزرگان علم و عملی است که مثل او را در حوزه علمیه قم کم داریم؛ مردی که صفا، سادگی، ساده‌زیستی، صراحت‌ لهجه و صداقت را همه را باهم یک‌جا داشت و وامدار کسی نشد.

وی افزود: اندیشه قرآنی و فلسفی ایشان از آبشخور علامه طباطبایی سیراب می‌شد و در فقه و اصول از فکر امام خمینی(ره) برخوردار بود و در مشی سیاسی، اجتماعی و انقلابی شاگرد و دل‌داده امام بزرگوار بود.

نواب ادامه داد: آیت‌الله امینی از معدود بزرگانی بود که به فکر خود، آینده خود و مصلحت نبود؛ بلکه به فکر وظیفه‌اش، جامعه‌اش، نسل جوان، کودکان و تعلیم و تربیت بود و به این اندیشه بود که جامعه به چه چیزی نیاز دارد. لذا این مرد بزرگ، اندیشه‌هایش را از کودکان تا بزرگسالان و برای همگان تبیین کرد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب خاطرنشان کرد: ایشان حدود ۵۰ سال پیش به فکر تألیف کتاب‌های تعلیمات دینی برای کلاس اول ابتدایی افتاد، چرا که به فکر انجام وظیفه خود بود.

وی اظهار کرد: آیت‌الله امینی نزدیک به چهل جلد کتاب تألیف کرد و بسیاری از کتاب‌های او به زبان‌های دیگر ترجمه شد و کارهای ایشان در نوع خودش نمونه بود.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این‌که ارتباط آیت‌الله امینی همیشه با مردم محفوظ بود، تأکید کرد: ایشان بر حسب نیاز زمان می‌نوشت،به تکلیف خود عمل می‌کرد و کتابی را می‌نوشت که جامعه به آن نیاز داشت.

نواب با بیان این‌که ایشان همراه امام خمینی(ره) و از شاگردان خاص ایشان بود، گفت: ایشان در بُعد سیاسی دل‌داده امام راحل(ره) بود و قبل از انقلاب، جزو افرادی بود که درس خارج امام خمینی(ره) را شروع کرد.

وی افزود: آیت‌الله امینی مبارزات سیاسی خود را با مبارزات امام خمینی(ره) شروع کرد و پس از تبعید امام،جزو گروهی بود که راه امام خمینی(ره) را ادامه داد که بعدها به تشکیل جامعه مدرسین منجر شد و آیت‌الله امینی از اعضای اصلی آن گروه بود.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب خاطرنشان کرد: این عالم فرزانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در همه سنگرها نقش حیاتی و ماندگار داشت.

وی با اشاره به مسئولیت‌های ایشان بعد از انقلاب اسلامی ایران بیان کرد: ایشان سیاست را با تدبیر، عقلانیت و دفاع از مظلوم همراه کرد و در همه این پست‌ها، ناصحِ امین برای همه مسئولان و مردم بود.

نواب تأکید کرد: آیت‌الله امینی در همه دوران زندگی خود از امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب و ولایت فقیه با همه وجود دفاع می‌کرد.


برچسب ها : آیت الله امینی, سید ابوالحسن نواب, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.