دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
سردار حجازی نام خود را در دفتر سرداران مقاومت اسلامی ثبت کرد
در گفت‌وگو با معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح شد:
دانشگاه ادیان و مذاهب فرصتی بی‌نظیر برای تحصیل در مقطع دکتری است
یادداشتی از دکتر سید حسن اسلامی؛
پس تو چی می‌دونی؟
معاونت پژوهشی دانشکده شیعه‌شناسی برگزار می‌کند:
سلسله نشست‌های «تشیع و مستشرقان»
دکتر حمیدرضا شریعتمداری مطرح کرد؛
کتاب «قرآن مورخان» منطبق بر عقاید شیعه نیست
عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد؛
ماه رمضان؛ ایستگاه زدودن غفلت‌ها و توقفگاه چرخه روزمرگی
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در دیدار با مدیر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره):
معرفی اسلام بر اساس تعالیم اهل‌بیت(ع)، شاه‌بیت بیانیه مأموریت دانشگاه است
به قلم دکتر حمید بخشنده:
سیمای پرهیزکاران: سه ویژگی
معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی اعلام کرد:
اختصاص سهمیه تحصیل رایگان در مقطع دکتری

حقیقت ۶۳ ساله عمر امیرالمؤمنین(ع) تطبیق و آشتی زندگی با قرآن کریم است

 
تاریخ انتشار: 1399/12/09    

حقیقت ۶۳ ساله عمر امیرالمؤمنین(ع) تطبیق و آشتی زندگی با قرآن کریم است

حقیقت ۶۳ ساله عمر امیرالمؤمنین(ع) هضم و فهم و تطبیق زندگی با قرآن کریم است و به‌خوبی آن را به فرزندان و نسل‌های بعد انتقال دادند.

 حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا ایمانی مقدم، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگار ایکنا از قم اظهار کرد: حضرت علی(ع) دارای چنان شخصیتی است که فهم و درک آن برای همگان ممکن نیست.

وی گفت: پیامبر اکرم(ص) در شناساندن امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند که «عَلِیٌّ مَعَ الْحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَ عَلِیٍّ» و بدین ترتیب حضرت علی(ع) را همواره همراه حق و حق را همواره با علی(ع) معرفی کرده است.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین المللی دانشگاه ادیان و مذاهب ابراز کرد: حقیقت ۶۳ ساله عمر امیرالمؤمنین(ع) هضم و فهم و تطبیق زندگی با قرآن کریم است و به‌خوبی آن را به فرزندان و نسل‌های بعد انتقال دادند؛ امیرالمؤمنین(ع) در آخرین وصیت‌نامه خود می‌فرمایند که خدا را خدا را در مورد قرآن منظور دارید تا مبادا دیگران در عمل از شما پیشی بگیرند.

دکتر ایمانی مقدم عنوان کرد: حاج عباس قمی در سفینه البحار نقل می‌کنند که هرگاه آیه جدیدی بر پیامبر(ص) نازل می‌شد، حضرت علی(ع) به‌سرعت به خانه می‌آمدند تا آن را به حضرت فاطمه(س) انتقال دهند اما پس از ورود مشاهده می‌کردند که ایشان آیات را زودتر فراگرفته‌اند و زمانی که علت را جویا می‌شدند، این بانوی بزرگوار می‌فرمود که حسن(ع) زودتر در مسجد آیات را آموخته و به من انتقال دادند.

ایجاد جامعه علوی نیازمند شناخت سیره و سنت حضرت علی(ع) است

وی ضمن تأکید بر ضرورت ترویج جامعه علوی افزود: ترویج سبک زندگی فاطمی و علوی در جامعه بدین معناست که زندگی را با قرآن کریم آشتی دهیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به شجاعت حضرت علی(ع) افزود: از ۲۷ غزوه یعنی جنگ‌هایی که پیامبر(ص) در آن‌ها حضور داشتند، امیرالمؤمنین(ع) در ۲۶ غزوه کنار پیامبر(ص) جنگیدند و تنها در یک جنگ به دستور حضرت محمد(ص) در مدینه به‌عنوان نماینده ایشان ماندند.

وی با تأکید بر اهمیتی که امیرالمؤمنین(ع) به تربیت فرزندان می‌دادند، تصریح کرد: ایشان به حفظ حقوق بیت‌المال تأکید بسیاری داشتند که به‌عنوان نمونه زمانی که یکی از دخترانشان گردنبندی از طلا بر گردن داشت، ایشان در خصوص نحوه به دست آوردن گردنبند سؤال کردند و دخترشان پاسخ داد که از بیت‌المال به‌صورت عاریه گرفته است، حضرت علی(ع) نزد مأمور بیت‌المال رفت تا مطمئن شود که عاریه مضمونه بوده است یعنی اگر مشکلی برای آن پیش آمد باید عین آن را بپردازد.

حجت‌الاسلام ایمانی بیان کرد: کتاب شریف نهج‌البلاغه یادگار و اعجاز حضرت علی(ع) و یکی از نعمت‌هایی است که امروزه در اختیار ما قرار دارد و تعبیر شده که نهج‌البلاغه از همه سخنان مخلوقات بالاتر و تنها از سخن خداوند پایین‌تر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با تأکید بر ضرورت انس بیشتر با نهج‌البلاغه در جامعه افزود: شیعیان باید قدردان نعمت نهج‌البلاغه باشند؛ کسانیکه از مکتب نهج‌البلاغه دور هستند، زمانی که به این کتاب بزرگ متصل شوند، مشاهده می‌کنند که شیعیان چه نعمت بزرگی دارند، همان‌گونه که شیخ محمد عبده می‌گوید که هر چه بیشتر نهج‌البلاغه را خواندم، بیشتر به بزرگی این کتاب و کوچکی خود پی بردم.

دکتر ایمانی مقدم در پاسخ به این سؤال که آیا منش امیرالمؤمنین(ع) دست‌نیافتنی است، یادآور شد: تنها مقام ولایت دست‌نیافتنی است اما بسیاری از میزان‌ها و معیارهای ایشان را می‌توانیم در خود تا حدودی ایجاد کنیم و برای تشکیل جامعه علوی باید ابتدا با سیره و سنت امیرالمؤمنین(ع) آشنا شویم تا بتوانیم آن را در جامعه نیز پیاده کنیم.


برچسب ها : دکتر ایمانی مقدم, مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین الملل, دانشگاه ادیان و مذاهب, خبرگزاری ایکنا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.