دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دانشکده عرفان برگزار می‌کند:
پیش‌همایش عرفان اهل‌بیتی: ماهیت و ضرورت
در جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی؛
دانش‌آموخته دانشگاه ادیان و مذاهب حائز رتبه برتر شد
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
معرفت‌شناسی عرفانی در آثار آیت‌الله جوادی آملی
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام علی(ع) برگزار شد
یادداشتی از دکتر محمد جاودان؛
استوار چونان کوه
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
حقوق اهل کتاب از منظر مذاهب فقهی
در نشست «وحدت با اهل سنت، ظرفیت ها و چالش ها در ایران» مطرح شد:
مساجد اهل سنت نسبت به قبل از انقلاب ۱۵ هزار رشد داشته اند
دکتر نعیمه پورمحمدی مطرح کرد؛
نیازمند «الهیات بیماری‌نگر اسلامی» هستیم

قرآن کریم، پل ارتباطی ما مسلمانان با سایر ادیان است

 
تاریخ انتشار: 1399/12/04    

قرآن کریم، پل ارتباطی ما مسلمانان با سایر ادیان است

قرآن کریم برای ما مسلمانان سرّ بقا، دوام، وحدت، یگانگی و هم‌زیستی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در دوره آموزشی طرح طلیعه نور که  با حضور جمعی از طلاب اهل ترکیه در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد، به اهمیت انس با قرآن کریم از سوی طلاب اشاره کرد و گفت: قرآن کریم همان‌طور که خودش می‌گوید، برای هدایت بشر آمده است اما ما طلبه‌ها اشتباه کردیم و با قرآن زیاد انس نگرفتیم. حوزه علمیه از قرآن غافل است. زمانی به قرآن و تفسیر قرآن، درس جنبی می‌گفتیم. لذا نسبت به همه چیز قرآن از قرائت و تلاوت و تفسیر و امثال آن کم‌توجهی کرده‌ایم و این جای شرمندگی دارد. این در حالی است که در کشورهای اهل‌سنت قرآن کریم را به زیبایی قرائت می‌کنند و بعضی طلاب ما حتی در قرائت قرآن نیز مشکل دارند. اما الحمدلله یک نهضت بیداری قرآن‌آموزی شروع شده است و این، آغاز راه است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه با تجلیل از طلاب اهل ترکیه‌ گفت: طلاب ترکیه بسیار بامعرفت و باصفا هستند. کشور ترکیه نیز کشوری دوست‌داشتنی است و مردم آن از شیعه و سنی روحیه‌ای لطیفی دارند.

وی افزود: خدا را شاکردم که از جوانی از زلال علمی و قرآن علامه طباطبایی به واسطه شاگردانش به‌خصوص مرحوم علامه مصباح یزدی سیراب شدم. ایشان بودند که ما را با قرآن آشنا و مأنوس کردند و چندین بار قرآن کریم را به صورت تفسیر موضوعی در محضر ایشان آموختیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب به تلاش‌های قرآنی حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی اشاره کرد و گفت: مرحوم آیت‌الله گلپایگانی به حجت‌الاسلام قرائتی می‌فرمودند که شما اصول را برای جوان‌ها می‌گویید و من، فروع را برای پیرمردها می‌گویم. قرآن دریای معرفت است. قرآن کریم، پل ارتباطی ما مسلمانان با سایر ادیان است. قرآن کریم بر همه کتب آسمانی مهیمن است یعنی مسلط است.

وی با اشاره به دوران جمهوریت و برخورد آتاتورک با مدارس قرآنی گفت: آتاتورک همه مدارس دینی را تعطیل کرد ولی مدارس قرآنی را نبست.

وی یادآور شد:اگر در هر جای کشور ترکیه، قرآن کریم را آموزش دهید، یک اهل‌سنت حاضر است بدون نگرانی بیاید و نزد شما قرآن بیاموزد. چون قرآن متعلق به همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی است. قرآن کتاب جاودانه و هستی‌بخش ماست و بدون قرآن، هیچ چیزی نداریم.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب افزود: اگر در مدرسه‌ای معلم باشد و کتاب نباشد، دانش‌آموز به ما می‌گوید امروز معلم آمد ولی کتاب نداشتیم و درس شروع نشد. این اهمیت کتاب را می‌رساند. معلم ما، پیامبر عظیم الشأن اسلام است و قرآن، کتابش. یک مکتب و یک مدرسه و یک راه با دو چیز شروع می‌شود: با کتاب و معلم. این دو، رکن اسلام هستند. اگر پیامبر اکرم(ص) کتاب به همراهش نبود، اولو‌العزم نبود و اگر پیامبر(ص)، جاودانه مانده است، به خاطر کتابش یعنی قرآن کریم است. قرآن کریم، پیامبر را و پیامبر، قرآن را جاودان نگاه داشت. این دو، رکن ما هستند ولی متأسفانه از آن‌ها غافلیم.

وی ضمن تبریک به طلاب حاضر در دوره به خاطر انتخاب یک مسیر قرآنی و گام برداشتن در راه تعلیم قرآن کریم، گفت: باید به شما تبریک گفت که در جوانی و سن کم و در آغاز راه، با قرآن آشنا شدید و در آغاز راه، دست‌تان را به قرآن دادید و خودتان به این مفتخر شدید که معلم و مدرس قرآن شوید. در تاریخ ایران، صدها شاعر آمده‌اند اما سه نام در این میان جاودانه شده‌اند و هر سه نیز اشعارشان آمیخته با قرآن کریم است. این سه شاعر، مولانا، حافظ و سعدی هستند که نام‌شان به خاطر قرین شدن با قرآن کریم، ماندگار شده است. حافظ که اسمش نیز از قرآن گرفته شده است، یعنی حافظ قرآن، می‌گوید:

هرچه دارم همه از دولت قرآن دارم

در جایی دیگر می‌گوید:

چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی

آن شب قدر که این تازه براتم دادند

که ترجمه این آیه قرآن است که می‌فرماید «إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ».

یکی از استادان دانشگاه ادیان و مذاهب در کتابش آورده است که دو هزار بیت مثنوی مولوی، ترجمه مستقیم از قرآن است.

پروین اعتصامی، شاعر زن ایرانی هم از قرآن کریم در اشعارش استفاده کرده و او هم سهمی از ماندگاری به واسطه قرآن دارد. او داستان‌های قرآنی را به نظم درآورده است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین گفت: من تاکنون در تشییع چهل مرجع تقلید شرکت کرده‌ام اما نام چندانی از آنان نمانده است ولی هرکس خود را با قرآن گره زد، نامش ماندگار شد. مرحوم الهی قمشه‌ای که مترجم قرآن بود، چون خود را با قرآن کریم یعنی باارزش‌ترین گوهر جهان هستی گره زد، ماندگار شد و ترجمه‌ او از قرآن کریم شهره خاص و عام است. لذا قرآن کریم برای ما مسلمانان سرّ بقا، دوام، وحدت، یگانگی و هم‌زیستی است و همه چیز ما در همین قرآن است.

 

تجلیل از استاد قرآنی استاد ابوالفضل بهرام‌پور

گفتنی است حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ابتدای سخنان خود از استاد ابوالفضل بهرام‌پور که برای تدریس در این دوره در دانشگاه ادیان و مذاهب حضور یافته بود، به خاطر سال‌های فعالیت‌های قرآنی وی تجلیل کرد و گفت: بنده 43 سال پیش در منزل مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی رضوان الله تعالی علیه با این مرد بزرگ آشنا شدم و آیت‌الله مصباح ایشان را به ما معرفی کردند. می‌دانید که آیت‌الله مصباح یک قرآن‌شناس و شاگرد خوب علامه طباطبایی بود. او از این مرد بزرگ بسیار تجلیل کرد. لذا بنده 43 سال است که مرید آقای بهرام‌پور هستم.

وی افزود: خداوند بسیار به ایشان توفیق داده است. بزرگ‌ترین توفیق ایشان این است که خادم قرآن هستند. ایشان هیچ‌کاری به جز قرآن انجام ندادند و به هیچ چیز از دنیا و مقام و سیاست روی نیاوردند و فقط و فقط خادم قرآن بودند. لذا ایشان جاودانه هستند چون خود  را با قرآن گره زده‌اند و حیات طیب‌شان را با قرآن ادامه داده‌اند و می‌دهند. بنده به شدت به این مرد بزرگ دل‌بسته‌ام.


برچسب ها : قرآن کریم, سید ابوالحسن نواب, ابوالفضل بهرام پور, دانشگاه ادیان و مذاهب, ترکیه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.