دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
اطلاعیه مهم دانشگاه ادیان و مذاهب:
تغییر و تعویق زمان برگزاری بسندگی عربی (اشتمال)
با حضور استادان دانشگاه ادیان و مذاهب
گزارشی از دوره آشنایی با ادیان
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری قائم‌مقام ریاست دانشگاه:
شیعه و سنی باید به سمت تأسیس تمدن نوین اسلامی حرکت کنند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
عفو از منظر اخلاق اسلامی

چگونه در دانشگاه ادیان و مذاهب تحصیل کنم

 

چگونه در دانشگاه ادیان و مذاهب تحصیل کنم

درباره دانشگاه ادیان و مذاهب

دانشگاه ادیان و مذاهب با نام مؤسسه مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب در سال 1373 راه‌اندازی شد تا در آن درباره سه حوزه مطالعاتی ادیان، مذاهب اسلامی، شیعه‌شناسی و مطالعات تطبیقی به‌صورت تخصصی پژوهش صورت گیرد. این مطالعات به دلیل کمبود منابع فارسی‌زبان نیازمند به آشنایی محققان با زبان‌های انگلیسی، لاتین، عربی معاصر، سنسکریت و عبری بود. لذا تهیه و تدوین کتب درسی و نیز ترجمه منابع خارجی در دستور کار گرفت.

به دنبال تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای تربیت نیرو در این حوزه مطالعاتی، در سال 1383 سرفصل‌های شش رشته تدوین و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد شد. شورای عالی گسترش وزارت علوم، آن سرفصل‌ها را تصویب کرد و آن‌گاه در سال ۱۳۸۴ با عنوان «مؤسسه آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب»، نخستین گروه دانشجویی، به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مشغول شدند. از آن‌جا که برخی رشته‌ها نخستین‌بار در کشور تدریس می‌شد، اعضای هیئت علمی، پس از تدوین سرفصل‌های شش رشته، خود نیز برای تدریس آن سرفصل‌ها پا پیش نهادند.

سرانجام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۷ به دلیل مطابقت کیفیت آموزشی «مؤسسه آموزش عالی مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب» با موازین قانونی، با ارتقای آن به «دانشگاه ادیان و مذاهب» موافقت قطعی کرد.

 

 

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه ادیان و مذاهب

دانشگاه ادیان و مذاهب درهای خود را به روی همه صاحبان اندیشه باز کرده است. از این رو سالانه ده‌ها هیئت علمی خارجی و داخلی از این دانشگاه بازدید می‌کنند و همه ساله چندین سفر علمی و دوره کوتاه‌مدت با حضور دانشجویان دانشگاه ادیان و مذاهب و نیز دانشجویان کشورهایی هم‌چون آلمان، ایتالیا و ... در خارج از کشور برگزار می‌شود.

حضور در دوره‌های مختلف آموزشی در داخل و خارج کشور با حضور دانشجویان و استادان خارجی، برگزاری نشست‌های متعدد علمی، تلاش برای ایجاد زمینه گفت‌وگو و تعامل میان ادیان و مذاهب مختلف، از جمله جذابیت‌های دانشگاه ادیان و مذاهب است.

دانشکده زن و خانواده، دانشکده فلسفه و دانشکده عرفان تنها دانشکده‌های موجود در کشور در این زمینه هستند. دانشجویان می‌توانند هم‌چنین در رشته‌های جذابی هم‌چون مدیریت رسانه، و رشته‌های دایر در دانشکده زن و خانواده به تحصیل و پژوهش بپردازند.

دانشگاه ادیان و مذاهب، آموزش غیرحضوری را در سال 1391 پس از کسب مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحت عنوان "مرکز آموزش‌های غیرحضوری" آغاز کرد. این مرکز با بهره‌گیری از استاندارد تولید محتوای الکترونیکی، اساتید و آموزش‌یاران آشنا با فنون آموزش الکترونیکی، پورتال آموزش الکترونیکی و کتابخانه دیجیتال، رفته‌رفته می‌کوشد تمام رشته‌های آموزشی را که به‌صورت حضوری در دانشگاه تدریس می‌شود از این‌طریق در بخش غیرحضوری نیز بگنجاند که این امر در توسعه آموزشی و پژوهشی دانش ادیان و مذاهب نقش بسیاری خواهد داشت.

 

چگونه پذیرش شوم؟

دانشگاه ادیان و مذاهب از دو طریق نسبت به جذب دانشجو اقدام می‌کند: 1. آزمون سازمان سنجش 2. آزمون اختصاصی دانشگاه

آزمون سازمان سنجش: اگر دارای مدرک کارشناسی هستید، می‌توانید در آذرماه هر سال پس از اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، با مراجعه به سایت این سازمان در آزمون کارشناسی ارشد سازمان سنجش شرکت کنید و پس از قبولی، در مرحله انتخاب رشته‌مکان، رشته‌های دایر در دانشگاه ادیان و مذاهب را انتخاب کنید. اگر علاقه‌مند به تحصیل در مقطع کارشناسی هستید، از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش اقدام کنید.

آزمون اختصاصی دانشگاه: دو دسته از علاقه‌مندان می‌توانند از این طریق وارد دانشگاه ادیان و مذاهب شوند: 1. طلاب دارای سطح دو (برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد) و طلاب دارای سطح سه برای تحصیل در مقطع دکتری)  2. فارغ‌التحصیلان کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه‌های حوزوی از جمله دانشگاه ادیان و مذاهب.

ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی اختصاصی معمولاً در بهمن‌ماه آغاز می‌شود و زمان برگزاری آزمون اواخر فروردین و اردیبهشت‌ماه می‌باشد. اطلاع‌رسانی در زمینه آزمون، در طریق سایت رسمی دانشگاه، فضای مجازی و دیگر صورت می‌گیرد. ثبت‌نام از طریق سامانه پذیرش دانشجو انجام می‌شود.

دیگر شیوه‌های پذیرش

استعدادهای درخشان: پذیرش از این طریق معمولاً در خرداد یا تیرماه هر سال صورت می‌گیرد. در این شیوه به ازای هر رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، یک دانشجو پذیرش می‌شود. شیوه پذیرش، طبق آیین‌نامه آموزش عالی، بدون آزمون است و علاقه‌مندان می‌توانند پس از اعلام فراخوان، مدارک خود را به دانشگاه ادیان و مذاهب ارائه کنند. این شیوه جذب، دارای شرایط خاصی است که از طریق فراخوان در موعد مذکور اطلاع‌رسانی می‌شود.

پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی: این شیوه ویژه تحصیل در مقطع کارشناسی می‌باشد. علاقه‌مندان می‌توانند پس از اعلام فراخوان از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت رسمی دانشگاه، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

 

پذیرش دانشجوی خارجی

اتباع خارجی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه ادیان و مذاهب می‌توانند بدون شرکت در آزمون ورودی و با ارسال مدارک خود (در مرحله اول، تصویر پاسپورت و تصویر آخرین مدرک تحصیلی) به کارشناسان مربوطه، مجوز تحصیل خود از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را دریافت کنند. در مرحله بعد، از این دسته از دانشجویان دعوت می‌گردد تا برای ثبت‌نام، در دانشگاه ادیان و مذاهب حضور به هم رسانند. پس از ثبت‌نام، ویزای تحصیلی برای آنان صادر خواهد شد.

کارشناس دانشجویان پاکستان، افغانستان، آفریقا، آسیا: سید آصف نقوی / شماره واتساپ: 09192515241

کارشناس دانشجویان آذربایجان و ترکیه: داود بهلولی / شماره واتساپ: 09107543594

کارشناس دانشجویان عراق، اروپا، آمریکا: احمدرضا عبادی / شماره واتساپ: 09193517050

تحصیل برای دانشجویان در کلیه رشته‌های تحصیلی ممکن می‌باشد. به جز رشته‌های مدیریت رسانه و حقوق که به زبان عربی نیز ارائه می‌شوند، دیگر رشته‌ها به زبان فارسی ارائه می‌گردند. دانشجویانی که با زبان فارسی آشنا نیستند، موظفند پیش از شرکت در کلاس درس، دوره آموزش زبان فارسی را پشت سر بگذارند. این دانشجویان در حین فرایند ثبت‌نام، به مراکز آموزش زبان فارسی معرفی می‌شوند.

 

رشته‌های تحصیلی دایر در دانشگاه ادیان و مذاهب

علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه ادیان و مذاهب می‌توانند یکی از 48 کدرشته این دانشگاه را در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد، دکتری و نیز کارشناسی (دو رشته مجازی) انتخاب و به تحصیل در این دانشگاه ادامه دهند.

علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه ادیان و مذاهب می‌توانند با شرکت در آزمون‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به انتخاب رشته‌های دانشگاه ادیان و مذاهب برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

دانشجویان حضوری و غیرحضوری این دانشگاه از دو طریق کنکور سراسری (پس از قبولی در کنکور و انتخاب رشته محل مورد نظر) و آزمون اختصاصی (که هر سال در محل دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌گردد)، جذب و مشغول به تحصیل می‌شوند و پس از اتمام دوره آموزشی، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد آنان از وزارت علوم صادر می‌گردد.

 

رشته‌های ارائه شده در مقاطع دکتری

عنوان رشته

دانشکده

مذاهب کلامی

مذاهب اسلامی

وهابیت‌شناسی

مذاهب فقهی

مذاهب اسلامی گرایش تقریب

تصوف و عرفان اسلامی

 

عرفان اسلامی و اندیشه امام خمینی

شیعه‌شناسی

شیعه‌شناسی

تاریخ تشیع اثنی‌عشری

فرقه‌های شیعه

الهیات و معارف اسلامی ـ فلسفه و کلام اسلامی

فلسفه

دین پژوهی

ادیان

مطالعات تطبیقی ادیان گرایش الهیات مسیحی

ادیان غیرابراهیمی گرایش ادیان ایرانی

مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام

زن و خانواده

مطالعات زنان گرایش مطالعات تطبیقی زن در ادیان

مطالعات زنان گرایش مطالعات نظری جنسیت

حکمت هنرهای دینی

موسسه هنر و اندیشه اسلامی

 

 

رشته‌های ارائه شده در مقاطع کارشناسی ارشد

عنوان رشته

دانشکده

مذاهب اسلامی

مذاهب اسلامی

مذاهب اسلامی  (غیر حضوری)

مذاهب فقهی

مذاهب فقهی (غیر حضوری)

فقه مقارن و حقوق اسلامی

تصوف و عرفان اسلامی

عرفان

تصوف و عرفان اسلامی (غیر حضوری)

ادیان و عرفان

شیعه‌شناسی گرایش کلام

شیعه‌شناسی

کلام شیعه (غیر حضوری)

تاریخ تشیع

تاریخ تشیع (غیر حضوری)

فرق تشیع

فرق تشیع (غیر حضوری)

ادیان ابراهیمی

ادیان

ادیان غیرابراهیمی

دین‌شناسی

مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام

زن و خانواده

مطالعات زنان گرایش زن و خانواده

مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام

مطالعات زنان گرایش زن و خانواده

فلسفه دین

فلسفه

اخلاق گرایش فلسفه اخلاق

فلسفه و کلام اسلامی

فلسفه و کلام اسلامی (غیر حضوری)

مدیریت رسانه

 

حکمت هنر اسلامی

موسسه هنر و اندیشه اسلامی

حکمت هنر اسلامی (غیر حضوری)

فلسفه هنر

 

رشته‌های ارائه شده در مقاطع کارشناسی

عنوان رشته

دانشکده

فقه و حقوق اسلامی (غیر حضوری)

مذاهب اسلامی

شیعه‌شناسی (غیر حضوری)

شیعه‌شناسی

 

 

دانشکده ادیان

دانشکده ادیان از نخستین دانشکده‌های دانشگاه ادیان و مذاهب بود که از سال 1385 جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را آغاز نمود و از سال 1390 جذب دانشجو در دوره دکتری دین‌پژوهی را در دستور کار قرار داد. هم‌اکنون نیز "ادیان شرق"، "ادیان ابراهیمی" و "دین‌شناسی" رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و "مطالعات تطبیقی ادیان (گرایش الهیات مسیحی)" و "دین‌پژوهی" رشته‌های تحصیلی مقطع دکتری این دانشکده هستند. گفتنی است در سال‌های اخیر برخی از سرفصل‌های آموزشی این دانشکده در حال بازنگری است.

 

دانشکده زن و خانواده

دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه فعالیت‌های آموزشی خود با استمداد از اندیشمندان و ارباب فکر و به‌ویژه همکاری جدی مرکز مطالعات و تحقیقات زنان قم درصدد برآمد تا بر پایه تفکرات اسلامی و هویت ملی، در آغاز برنامه آموزشی مقطع دکتری رشته مطالعات زنان را برای دفاع از جایگاه والای زن در هستی و مقام و جایگاه زن مسلمان، حقوق و نقش او در جهان امروز ارائه نماید. بدین ترتیب دانشکده زن و خانواده از سال 1392 راه‌اندازی شد و به جذب دانشجو بدون در نظر گرفتن جنسیت اقدام کرد.

رشته‌های تحصیلی این دانشکده عبارتند از "مطالعات نظری جنسیت"، "مطالعات تطبیقی زن در ادیان" و "حقوق زن در اسلام" در مقطع دکتری و "حقوق زن در اسلام" و "زن و خانواده" در مقطع کارشناسی ارشد.

 

دانشکده شیعه‌شناسی

دانشکده شیعه‌شناسی از سال ۱۳۸۵ جذب دانشجو در رشته‌های سه‌گانه در مقطع کارشناسی ارشد را آغاز کرد. از سال ۱۳۹۰ جذب دانشجو در دوره دکتری شیعه‌شناسی و از سال ۱۳۹۲ جذب دانشجو در دوره دکتری تاریخ تشیع اثناعشری را در دستور کار قرار داد.

سه گروه "شیعه‌شناسی (گرایش کلام شیعه)"، "تاریخ تشیع" و "فرق تشیع" در دانشکده شیعه‌شناسی فعالیت می‌کنند

"شیعه‌شناسی" در مقطع کارشناسی، "شیعه‌شناسی"، "تاریخ تشیع" و "فرق تشیع" در مقطع کارشناسی ارشد حضوری و مجازی، و "شیعه‌شناسی"، "فرقه‌های تشیع" و "تاریخ تشیع اثناعشری" در مقطع دکتری رشته‌های تحصیلی هستند که در این دانشکده دانشجو می‌پذیرند.

 

دانشکده عرفان

گروه تصوف و عرفان اسلامی در سال ۱۳۸۶ در ضمن مجموعه دانشکده مذاهب فعالیت خود را آغاز کرد. این گروه به‌تدریج با گسترش فعالیت‌های خود، موفق شد در سال ۱۳۹۵ مجوز رسمی تأسیس دانشکده عرفان را برای سه گروه آموزشی ذیل در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دریافت کند: "تصوف و عرفان اسلامی"، "عرفان اسلامی و اندیشه امام خمینی" و "ادیان و عرفان".

این دانشکده برای رشته‌های "تصوف و عرفان اسلامی" و "عرفان اسلامی و اندیشه امام خمینی" در مقطع دکتری و رشته‌های "تصوف و عرفان اسلامی" و "ادیان و عرفان" در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. افزون‌براینکه پذیرش در رشته تصوف و عرفان اسلامی به‌صورت مجازی (غیرحضوری) از سال ۱۳۹۳ برقرار بوده است.

 

 

دانشکده فلسفه

آنچه برنامه­ریزان دانشگاه ادیان را به تأسیس دانشکده فلسفه واداشت، علاوه بر نبودِ چنین دانشکده­ای در قم، نیاز مبرم مطالعات ادیان و مذاهب (که بر تاریخ و کلام تمرکز دارد) به تقویت بنیه عقلی و فلسفی برای جلوگیری از حاکمیت نص­گرایی و ظاهرگرایی در این نوع مطالعات بوده است. دانشکده فلسفه می­کوشد بین سنت فلسفی اسلامی و رویکردها و مطالعات فلسفی جدید پیوند برقرار کند و از ظرفیت علمی حوزه­های علمیه و دانشگاه­ها بهره گیرد.

 

 دانشکده مذاهب اسلامی

دانشکده مذاهب اسلامی از سال 1384 جذب دانشجو را در مقطع کارشناسی ارشد آغاز کرد. "مذاهب کلامی"، "مذاهب فقهی" و "وهابیت‌شناسی" سه گروهی هستند که در دانشکده مذاهب اسلامی فعالیت می‌کنند. این دانشکده جذب دانشجو در دوره دکتری "مذاهب کلامی" را از سال ۱۳۹۰ و جذب دانشجو در دوره دکتری "مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی" را از سال ۱۳۹۱ در دستور کار این دانشکده قرار گرفته است.لینک

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز