دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
قلمرو علم امام با رویکردهای مختلف ( کلامی، نقلی، فلسفی، عرفانی)
دهمین نشست مدرسه تابستانه دین و گردشگری برگزار شد:
مدیریت رویداد
هشتمین نشست مدرسه تابستانه دین و گردشگری برگزار شد:
ادراک معنوی در گردشگری
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
حداقل گرایی و حداکثر گرایی در اختصاصات شیعه
نهمین نشست مدرسه تابستانه دین و گردشگری برگزار شد:
سفر دانشگاه من است
دکتر مهدی فرمانیان تبیین کرد؛
تفاوت‌های اسلام طالبانی و اسلام داعشی
آیت الله مظاهری تبیین کرد؛
چه کنیم تا نسبت به خدا بی وفا نباشیم ؟

آموزش کلام شیعی

 
آموزش کلام شیعی
آموزش کلام شیعی

ناشر: انتشارات دانشگاه
نویسنده: غلام رضا رحمانی
مترجم: -
صفحه: 560
نوبت چاپ: اول
تاریخ چاپ: بهار 1395
قیمت: 30000

چکیده:

چکیده:

کتاب آموزش کلام شیعی شرحی بر کتاب النافع یوم الحشر فى شرح باب الحادى عشر فاضل مقداد که خود شرحی بر کتاب باب الحادی عشر علامه حلی است می باشد. در کتاب مزبور نخستین واجبات بر مکلّفان یعنی اثبات ذات و صفات خداوند متعال، اثبات عدل الهی، ارسال رسل و انزال کتب، اثبات نبوّت خاصه، اثبات امامت و اثبات تجرّد روح و بقای آن و نشر و بعث اجساد، ثواب و عقاب و بهشت و جهنّم و سایر امور اخروی بحث می کند.

مقدمه:

 

اوّلین واجب بر همه مکلَّفان معرفت و شناخت خداوند متعال، عدل، نبوّت، امامت و معاد یعنی اصول دین و اصول مذهب شیعه است. موضوع علم کلام اسلامی همان اصول دین است و علم کلام علمی است که درباره اثبات ذات خداوند متعال، ارائه براهین توحید، اثبات صفات خداوند متعال و اثبات عدل الهی، ارسال رسل و انزال کتب، اثبات نبوّت خاصه، اثبات امامت، اثبات تجرّد روح و بقای آن، نشر و بعث اجساد، ثواب،  عقاب، بهشت، جهنّم و امور اخروی دیگر بحث و گفتگو می­کند. معرف دینی امری شخصی است و امر شخصی با اقدام دیگران به انجام آن از عهده آدمی خارج نخواهد شد، همچنین  وجوب شناخت اصول دین امری اجماعی است.

    دلیل وجوب شناخت خداوند متعال آن است که بین علما و اندیشمندان دینی و غیر دینی درباره ذات خداوند، صفات و افعال او اختلاف است و از وجود این اختلاف­ها در دل انسان ترس ایجاد می­گردد و باعث تشویش فکر و سردرگمی ذهن می­شود که تنها راه رهایی از آن  معرفت و شناخت خداوند است. دلیل وجوب شناخت نبوّت آن است که تکلیف انسان از سوی خداوند حکیم واجب است و هرگاه تکلیف انسان باشد شناخت مبلِّغ تکالیف الهی یعنی انبیاء ^ به ویژه پیامبر اکرم| نیز واجب خواهد بود. 

    دلیل وجوب شناخت امام آن است که تکلیف الهی باید از تحریف محفوظ بماند و برای درامان ماندن از تحریف و نابودی نیازمند حافظ است و کسی می تواند تکالیف الهی را حفظ نماید که از سوی خداوند متعال به عنوان جانشین پیامبر اکرم | تعیین شده باشد و آن همان امام است. دلیل وجوب شناخت معاد آن است که تکلیف واجب است و خداوند انسان را مکلَّف به انجام اوامر و ترک نواهی کرده است و تکلیف انسان مستلزم پاداش است واگرنه عبث خواهد بود و از آن­جا که پاداش کامل مکلَّفان در دنیا ممکن نیست پس باید عالم دیگری باشد تا مکلَّفان به جزای اعمال خود برسند؛ بنابراین شناخت معاد واجب می­شود.

کتاب حاضر دارای یک مقدّمه و پنج اصل توحید خداوند، عدل الهی، نبوت عامّه و خاصّه، امامت عامّه و خاصّه و معاد روحانی و جسمانی می­باشد و هر یک به بخش­هایی و هر بخشی به عنوان­های مختلف تقسیم شده است

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
دانشکده حقوق
دانشکده زبان و فرهنگ ملل
دانشکده مطالعات ملل
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.