دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
معاونت فرهنگی و دانشجویی برگزار می کند؛
ويژه برنامه بزرگداشت هفته دفاع مقدس
قائم‌مقام رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب عنوان کرد:
مقاومت درسی که باید از دفاع مقدس آموخت
با صدور پیام تسلیتی صورت گرفت:
همکار عزیزمان داود بهلولی هم آسمانی شد
یادداشتی از دکتر حمیدرضا شریعتمداری؛
ای کاش من هم بی ادعایی را از او می آموختم
دکتر رضا نوری‌شادمهانی مطرح کرد؛
جای خالی محوطه‌های آیینی در پازل گردشگری ایران
درآیینی با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ؛
آموزشگاه مجازی یاریگران زندگی آغاز به کار کرد
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
قلمرو علم امام با رویکردهای مختلف ( کلامی، نقلی، فلسفی، عرفانی)
دهمین نشست مدرسه تابستانه دین و گردشگری برگزار شد:
مدیریت رویداد

جمعیت اخوان المسلمین(ج2)

 
جمعیت اخوان المسلمین(ج2)
جمعیت اخوان المسلمین(ج2)

ناشر: انتشارات دانشگاه
نویسنده: پرفوسور ریچارد میشل
مترجم: سیدهادی خسروشاهی
صفحه: 312
نوبت چاپ: اول
تاریخ چاپ: بهار 1395
قیمت: 15000

چکیده:

چکیده:

«اخوان‌المسلمین» بدون تردید از مهم‌ترین جنبش‌ها و حرکت‌های اسلامی ـ سیاسی در تاریخ معاصر جهان است. این جمعیت از آغاز تأسیس در سال 1928 میلادی، در مصر، توسط شهید استاد شیخ حسن البنّاء همواره نقش تأثیرگذاری در تحولات سیاسی ـ اجتماعی ـ فکری و فرهنگی جهان عرب و اسلام داشته است.

درباره تاریخ و اندیشه و عملکرد این جمعیت، صدها جلد کتاب و هزارها مقاله و تحلیل، توسط دوستان و دشمنان، تألیف و منتشر شده است که خود نشان‌دهنده نقش ویژه جمعیت در سطح جهانی است.

یکی از این مؤلفان، پروفسور ریچارد میشل: Richard Mitchele استاد تاریخ در دانشگاه میشیگان آمریکاست که در سال 1960 میلادی با ارائه رساله خود درباره «تاریخ مدرن» به مقام دکتری و استادی رسید و سپس در دنباله تحقیقات خود، به تألیف کتاب پُر ارج و مستند و تاریخی: «جمعیت اخوان‌المسلمین»: The Society of Muslim Brothers پرداخت که در واقع تکمیل و تنقیح کتاب نخستین خود در این زمینه است.

و اینک ترجمه کامل کتاب که به همراه توضیحاتی در پاورقی است به علاقمندان تاریخ حرکت‌های اسلامی معاصر، تقدیم می گردد.

مقدمه

 

کتاب حاضر ترجمه جلد دوم کتاب «تاریخ جمعیت اخوان المسلمین»، تألیف پرفسور ریچارد میشل، استاد تاریخ دانشگاه میشیگان ـ آمریکا ـ می­باشد.

متن انگلیسی کتاب، همانطور که در مقدمه جلد اول اشاره شد، پس از پنج سال تحقیق و اقامت مؤلف در مصر، و مراجعه به صدها مأخذ و منبع و بررسی صدها مدرک و سند و دیدار و گفتگو با ده‌ها نفر از شخصیت‌های برجسته اخوان المسلمین مصر و یا افراد مخالف این حرکت، تألیف و تنظیم شده و از سوی مرکز اسلامی آمریکا تحت عنوان: The Society of Muslim Brothers در آمریکا انتشار یافته است.

جلد اول ترجمۀ عربی این کتاب، یک بار توسط بعضی از نویسندگان ملی‌گرای ناصری ترجمه و در قاهره انتشار یافت که بلافاصله از سوی دولت ممنوع النشر گردید و اجازه تجدید چاپ و یا ترجمه جلد دوم را نیافت... تا آنکه توسط یکی از افراد برجسته اخوان المسلمین مصر، به نام دکتر محمود ابوالسعود، که پس از محاکمه غیابی در دادگاه‌های نظامی ناصری، به اعدام! محکوم شده و به خارج از کشور فرار کرده بود، به طور کامل به عربی ترجمه شد و در آمریکا، از سوی مرکز اسلامی آمریکا انتشار یافت.

از آنجا که مؤلف در پاره‌ای از موارد دچار اشتباهاتی شده بود ـ که بی‌تردید برای هر مورخ و محققی این نوع خطاها پیش می‌آید ـ یکی از برادران مکتب ارشاد ـ کمیته مرکزی و رهبری جمعیت ـ دوست عزیز و برادر فقید صالح ابورقیق توضیحاتی در پاورقی‌ها، در این موارد در کمال انصاف، بدون قدح و ذم مؤلف، آورده است که حقایق را آنطور که بوده روشن ساخته است.

البته صالح ابورقیق خود از مکتب ارشاد، همراه دیگر اعضای رهبری، در دادگاه‌های نظامی حکومت ناصری محاکمه و محکوم! به حبس ابد گردید... که مانند بقیه در دوران انور سادات ـ در برهه‌ای که برای مبارزه با هواداران ناصر! و کمونیست‌ها، آزادی اخوان ضروری تشخیص داده شد ـ آزاد گردید و توانست ضمن خدمات فرهنگی بسیاری در دار الکتب و الوثائق قاهره، در تکمیل این کتاب نیز کوشا باشد (متن نامه او به اینجانب در مقدمه جلد اول کتاب نقل شده است).

لازم به یادآوری است که در مواردی هم، اینجانب توضیحاتی را در پاورقی‌ها آورده‌ام که با کلمه «خ» مشخص شده‌اند و البته فصلی کامل، برای چاپ در آخر کتاب، در رابطه با تاریخ و موقعیت اخوان، پس از مرحله‌ای که بحث مؤلف در آنجا پایان یافته است، نوشتم که نقل آن می‌توانست چگونگی وضع اخوان در مرحله بعدی را نشان دهد. اما به علت طولانی شدن مطلب، آن بحث را همراه بحث‌های دیگری که قبلاً درباره اخوان نوشته‌ام به یاری حق یکجا و به طور مستقل تقدیم علاقمندان خواهم کرد.

اشاره به این نکته نیز بی‌مناسبت نیست که به علت مرور زمان ـ در ترجمه این کتاب و انجام آن در 20 سال قبل ـ برای اطمینان از صحت ترجمه، یک بار دیگر، تمامی مطالب کتاب را از اول تا آخر، ـ مانند جلد اول ـ با متن عربی تطبیق کرده و نواقص آن را برطرف نموده و ویرایش لازم را انجام دادم... با این حال، هر گونه نقد و پیشنهاد اصلاحی را پذیرائیم تا در چاپ‌های بعدی، به یاری خدا، این کتاب تاریخی که مورد استفاده و استناد اساتید محترم دانشگاه‌ها و دانشجویان عزیز قرار می‌گیرد، در حد کمال مطلوب، ارائه شود.

 

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
دانشکده حقوق
دانشکده زبان و فرهنگ ملل
دانشکده مطالعات ملل
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.